Strona głównaZdrowieLęk może wspomagać pamięć

Lęk może wspomagać pamięć

Lęk może pomóc ludziom zapamiętywać różne rzeczy, mówią uczeni z Uniwersytetu Waterloo.
Lęk może wspomagać pamięć [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Jeśli poziom nie jest zbyt wysoki i ludzie potrafią opanować ten stan emocjonalny, to pomaga ludziom przypomnieć sobie szczegóły wydarzeń.

Odkryto też, że kiedy nasilenie lęku jest zbyt wysokie lub przeradza się w strach, może zmieniać wspomnienia i ludzie zaczynają negatywnie kojarzyć neutralne elementy doświadczenia.
Ludzie z wysokim poziomem lęku powinni być ostrożni. Istnieje optymalny poziom lęku, który przynosi korzyści pamięci, ale z innych badań wiadomo, że zbyt silny lęk może powodować, że ludzie osiągają punkt krytyczny, co niekorzystnie wpływa na ich i wydajność - mówi psycholog Myra Fernandes.
Odkryto, że osoby o wysokim poziomie zaburzeń lękowych wykazywały dużą wrażliwość na oddziaływanie kontekstu emocjonalnego na ich pamięć, a neutralne informacje były zabarwione , z którymi kojarzono podczas zapamiętywania.

- Myślenie o wydarzeniach emocjonalnych lub o nieprzyjemnych sytuacjach może wprowadzić cię w negatywne nastawienie, które może sprawić, że się uprzedzasz lub zmieniasz sposób postrzegania obecnego środowiska - mówi psycholog Christopher Lee. - Sądzę, że dla wszystkich ważne jest zdawanie sobie sprawy z tego, jakie możesz mieć, w jaki konkretny sposób możesz oglądać świat i jak to ostatecznie kształtuje to, co obserwujesz - dodaje Lee.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy