Strona głównaZdrowieLeczenie testosteronem - za i przeciw

Leczenie testosteronem - za i przeciw

Testosteron jest niezbędny dla wielu funkcji organizmu. Jednak wraz z upływem czasu u mężczyzn odnotowuje się spadek poziomu tego hormonu, co wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym wyższym ryzykiem złamań. Teraz seria amerykańskich badań wykazuje zalety i wady terapii testosteronem.
Leczenie testosteronem - za i przeciw [© Zerbor - Fotolia.com] Leczenie t może poprawić gęstość kości i zmniejszyć problem niedokrwistości u starszych mężczyzn z niskim poziomem tego hormonu, ale może również sprzyjać ryzyku problemów z sercem.

W badaniach wzięło udział 790 mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, którzy mieli niski poziom testosteronu. Jedna część uczestników codziennie wcierała w skórę krem z testosteronem, druga grupa zaś stosowała środek placebo. Podczas trwającego rok badania badano stężenie testosteronu w surowicy krwi po jednym, dwóch, trzech, sześciu, dziewięciu i dwunastu miesiącach.

W jednym z badań sprawdzono działanie testosteronu przy . Po roku leczenia wspomnianym hormonem u ponad połowy mężczyzn z niedokrwistością nieznanego pochodzenia i podobnego odsetka panów cierpiących na anemię o znanej przyczynie odnotowano znaczące klinicznie zwiększenie stężenia hemoglobiny. W grupie kontrolnej poprawę stwierdzono jedynie u kilkunastu procent mężczyzn.

W ramach drugiego testu mierzono objętościową gęstość mineralną bioder i kręgosłupa. Ustalono, że leczenie testosteronem dało znaczny wzrost wytrzymałości i gęstości kości, zwłaszcza w kręgosłupie, w porównaniu do uczestników z grupy kontrolnej. Eksperci zastrzegają jednak, że konieczne są dalsze testy, by potwierdzić ochronne działanie testosteronu przed .

W testach oceniano też wpływ leczenia testosteronem na uwapnianie blaszek wieńcowych (czynnik ryzyka dla choroby układu krążenia). Okazało się, że ilość tych blaszek zwiększyła się istotnie w grupie mężczyzn leczonych testosteronem w porównaniu do grupy kontrolnej.

Wreszcie, oceniono oddziaływanie testosteronu na i okazało się, że hormon ten nie wpłynął na nie w żaden istotny sposób.

Badania opisano m. in. w ama Internal Medicine i Journal of the American Medical Association.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy