Strona głównaZdrowieLeczenie raka piersi - soja i warzywa kapustne osłabią skutki uboczne

Leczenie raka piersi - soja i warzywa kapustne osłabią skutki uboczne

Jeśli walczysz z rakiem piersi, powinnaś wzbogacić swoją dietę o produkty sojowe i warzywa kapustne, pomogą one bowiem osłabić skutki uboczne terapii.
Leczenie raka piersi - soja i warzywa kapustne osłabią skutki uboczne  [Fot. Tobias - Fotolia.com] Z badań opublikowanych w Breast Cancer Research and Treatment wynika, że produkty sojowe i (, kapusta bok choy, brukselka, brokuły, jarmuż, etc.) mogą zmniejszyć niektóre niepożądane skutki leczenia .

W testach wzięło udział kilkaset pacjentek o różnym pochodzeniu etnicznym z rakiem piersi. Autorzy skoncentrowali się na związku między jedzeniem produktów sojowej i warzyw kapustnych a objawami , problemami ze stawami, , przerzedzaniem lub utratą włosów oraz problemami z .

Okazało się, że kobiety, w których diecie były większe ilości warzyw krzyżowych, doświadczały mniej objawów menopauzalnych oraz zmęczenia.

Pacjentki z rakiem piersi doznają wielu skutków ubocznych leczenia raka, które mogą utrzymywać się przez miesiące lub lata po zakończeniu terapii. Leczenie obejmuje bowiem także zapobieganie nawrotom raka piersi, co uzyskuje się poprzez hamowanie wytwarzania estrogenu lub zmianę sposobu wykorzystywania tego hormonu przez organizm.

Jak wskazują autorzy badań, wspomniane objawy mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia pacjentek i zdarza się, że chore przerywają z ich powodu terapię.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Każdego roku odnotowuje się ponad 1,5 miliona jego nowych przypadków. To nie wszystko, ten rodzaj nowotworu powoduje największą liczbę zgonów związanych z rakiem u kobiet, z danych WHO wynika, że w 2015 roku z jego powodu zmarło 570 tysięcy pacjentek (tj. około 15 proc. wszystkich zgonów w wyniku raka u kobiet). Jakkolwiek liczba przypadków raka piersi jest wyższa wśród kobiet w bardziej rozwiniętych terytoriach, wskaźniki zachorowań wzrastają niemal w każdym regionie na świecie.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy