Strona głównaZdrowieLeczenie komórkami macierzystymi może powodować raka

Leczenie komórkami macierzystymi może powodować raka

Naukowcy z różnych ośrodków medyczno-badawczych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych (1) przeprowadzili badania możliwości leczenia chorób neurodegeneracyjnych za pomocą neuronowych komórek macierzystych. Okazało się, że taka terapia może doprowadzić do rozwoju nowotworu w organizmie pacjenta.
17-letniego chłopca chorego na uwarunkowaną genetycznie chorobę ataksję-teleangiektazję poddano terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych. Choroba, na którą cierpi nastoletni pacjent powoduje ataksję móżdżkową (zaburzenia koordynacji ruchowej spowodowane zmianami w obrębie móżdżku), teleangiektazje w obrębie skóry i gałki ocznej (objaw polegający na obecności poszerzeniu drobnych naczyń krwionośnych) oraz niedobór immunologiczny, powodujący przewlekłe infekcje zwłaszcza układu oddechowego.

U pacjenta wykonano zabieg wszczepienia do mózgu i rdzenia kręgowego komórek macierzystych. Cztery lata później u chłopca wykryto wieloogniskowe guzy mózgu. Jeden udało się usunąć, drugi nie jest usuwalny operacyjnie. Badania (niestabilności mikrosatelitów oraz testy HLA) wykazały, że nowotwór rozwinął się w wyniku aktywności wszczepionych pacjentowi komórek macierzystych.

Wspomniany przypadek opisało pismo PLoS Medicine (Public Library of Science Medicine). Naukowcy podkreślają, że terapia komórkami macierzystymi może być skutecznym, dającym nadzieję na wyzdrowienie, sposobem leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Trzeba się jednak liczyć z możliwością wystąpienia ryzyka przekształcenia się przeszczepionych komórek w komórki nowotworowe.

*(1) Wśrod nich: Cancer Research Center, Sheba Medical Center and Sackler School of Medicine, Tel Aviv University; Institute of Hematology, Sheba Medical Center, Tel Hashomer; Department of Oral Pathology, School of Dental Medicine, Tel Aviv University; Department of Laboratory Medicine and Pathology, Mayo Clinic, Rochester, Minnesota.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy