Strona głównaZdrowieLeczenie bólu: polacy szukają ulgi w cierpieniu

Leczenie bólu: polacy szukają ulgi w cierpieniu

W czasie siedmiu miesięcy funkcjonowania bezpłatnej infolinii eksperckiej uruchomionej w ramach programu „Ulga w bólu", z porad lekarzy specjalistów z zakresu leczenia bólu skorzystało ponad 600 pacjentów.
Infolinia została uruchomiona we wrześniu 2008 r. i funkcjonowała do końca marca 2009 r. Umożliwiła zarówno osobom młodym, jak i starszym otrzymanie informacji na temat nowoczesnych i efektywnych metod uśmierzania różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Aż 70% dzwoniących osób cierpiało na migrenowe bóle głowy oraz bóle kręgosłupa.
Pozostałe 30% skarżyło się na zwyrodnieniowe bóle stawów, bóle krocza oraz różne rodzaje bólu neuropatycznego.
Na pytania dzwoniących odpowiadali eksperci Rady Programowej kampanii „Ulga w bólu" - dr n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska oraz lek. med. Magdalena Kocot-Kępska, na co dzień związane z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci dwa razy w tygodniu udzielali bezpłatnych porad związanych m.in. z metodami leczenia bólu, doborem właściwych technik czy wyborem możliwości dalszego postępowania. Lekarze informowali również pacjentów gdzie mogą otrzymać kompleksową, interdyscyplinarną pomoc zarówno lekarzy specjalistów, jak i psychologów.

- Uruchomienie bezpłatnej infolinii pozwoliło nam dotrzeć bezpośrednio do chorych i ich rodzin - mówi lek. med. Magdalena Kocot-Kępska. - Naszym głównym celem było uświadomienie cierpiącym na różne rodzaje bólu, że mają oni możliwość znalezienia rozwiązań, które pomogą kontrolować odczuwany ból. Duża liczba telefonów potwierdza, iż takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Wiele osób nie wiedziało, gdzie szukać fachowej pomocy. Na infolinię dzwoniły nie tylko osoby starsze, ale również osoby młode, co dowodzi, iż ból przewlekły może dotyczyć każdej grupy wiekowej. Wiele dzwoniących osób straciło już nadzieję na możliwość całkowitego wyleczenia, dlatego tak ważne jest, aby informować pacjentów o dostępnych metodach leczenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy