Strona głównaZdrowieLecz depresję i nie stresuj się, bo szybciej umrzesz

Lecz depresję i nie stresuj się, bo szybciej umrzesz

Kobiety zestresowane i cierpiące na depresję szybciej umierają.
Lecz depresję i nie stresuj się, bo szybciej umrzesz [©  jimdeli - Fotolia.com] Kobiety doświadczające przewlekłego stresu mają znacznie niższy poziom białka (hormonu) klotho, które reguluje proces starzenia i poprawia funkcje poznawcze.

Co więcej, panie z istotnymi klinicznie objawami miały jeszcze niższe poziomy klotho we krwi, niż te, które były pod wpływem , ale nie miały takich symptomów.

- Nasze wyniki sugerują, że klotho jest bardzo ważne dla zdrowia i może mieć związek między przewlekłym stresem i przedwczesnymi chorobami oraz śmiercią - mówi Arie Prather, profesor psychiatrii na University of California w San Francisco (UCSF).

Na podstawie badań na myszach i robakach uczeni już wcześniej odkryli, że gdy klotho było zaburzone, objawy starzenia się przyspieszały, a gdy białka tego było więcej, zwierzęta żyły dłużej.

W obecnych testach wzięło udział 90 bardzo zestresowanych osób sprawujących opiekę nad starszymi lub schorowanymi i 88 osób z grupy kontrolnej, których życie nie dostarczało zbyt wielu powodów do stresu. Poziom klotho u przedstawicieli pierwszej grupy był znacznie niższy.

Wiadomo, że ilość klotho zmniejsza się wraz z wiekiem, ale intensywność stresu ma jeszcze silniejszy wpływ na obniżenie poziomu tego białka. - Przewlekły stres zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, w tym na depresja, i rozwój - mówi Dena Dubal z UCSF.

Ważnym jest, aby dowiedzieć się, czy wyższe poziomy klotho mogą sprzyjać zdrowiu ciała i umysłu wraz z tym, jak się starzejemy. Jeśli tak, leczenie lub zmiany stylu życia, które zwiększają ilość hormonu długowieczności może mieć duży wpływ na życie ludzi - dodaje Dubal.

Wyniki opublikowano w Translational Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć