Strona głównaZdrowieLaparoskopia. Precyzyjna chirurgia dla zdrowia kobiet

Laparoskopia. Precyzyjna chirurgia dla zdrowia kobiet

Laparoskopia to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny. Technika ta nie tylko zwiększyła skuteczność wielu zabiegów, ale i podniosła znacząco komfort pacjentów. Rozwiązanie to wykorzystywane jest w coraz to nowych dziedzinach lecznictwa, w tym także w ginekologii. Jakie możliwości niesie ze sobą zastosowanie aparatury laparoskopowej w przypadku diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorób kobiecych?
Laparoskopia. Precyzyjna chirurgia dla zdrowia kobiet [Fot. flywish - Fotolia.com] Najważniejsze - zdrowie i komfort

Laparoskopowa pozwala nie tylko na zbadanie stanu narządów wewnętrznych i wykrycie nieprawidłowości oraz schorzeń.

– Szczegółowa obserwacja w dużym powiększeniu wewnętrznych narządów rozrodczych, czyli , jajowodów i jajników, to tylko jeden z wielu atutów zastosowania laparoskopu. Wewnętrzne narządy płciowe kobiety są materią wyjątkowo delikatną, a dzięki tej małoinwazyjnej metodzie możemy usunąć różnego rodzaju nieprawidłowości, które wpływają niekorzystnie na stan zdrowia pacjentki – mówi dr n. med. Andrzej Bręborowicz, ginekolog z poznańskiej przychodni MedPolonia.

Co więcej, dzięki zastosowaniu laparoskopu nawet w przypadku operacji, pacjentki mogą wrócić do domu już dobę po zabiegu, a do regularnych czynności nie dłużej niż po kilku dniach. Mniejsze ryzyko powstania zrostów, szybszy powrót do zdrowia, krótsza rekonwalescencja i hospitalizacja, lepszy efekt kosmetyczny oraz mniejszy pooperacyjny - lista zalet laparoskopii ginekologicznej jest naprawdę długa. Do najważniejszych należy zaliczyć bezpieczeństwo pacjentek i ich komfort.

Pełna kontrola

Użycie laparoskopu, czyli urządzenia chirurgicznego wyposażonego w kamerę, pozwala z ogromną precyzją dokonać wielu niezbędnych zabiegów w jamie brzusznej, zwłaszcza w miednicy mniejszej kobiety. Zapewnienie maksymalnej kontroli nad przebiegiem zabiegu jest możliwe dzięki połączeniu laparoskopu z komputerem, na ekranie którego operator ma możliwość rozpoznania wszelkich nieprawidłowości, w tym tych niewidocznych gołym okiem. Laparoskopia jest szczególnie cenna przy diagnostyce takich zaburzeń natury ginekologicznej jak endometrioza, mięśniaki macicy, zrosty, ból miednicy mniejszej i niepłodność. Ponadto często łączona jest z zabiegiem histeroskopii i jako taka powinna być wykonywana krótko po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, jeszcze przed owulacją, dla zapewnienia największej skuteczności i bezpieczeństwa.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak każda inna metoda chirurgiczna, laparoskopia jest obarczona ryzykiem.

– Powikłania nie różnią się znacznie od tych, występujących przy innych operacjach brzusznych, choć są o wiele rzadsze. Ryzyko reakcji uczuleniowych, powikłań związanych ze znieczuleniem, uszkodzeniem nerwów i zakrzepicy jest minimalne - szacuje się je na poziomie 1-2 proc. - tłumaczy dr n. med. Andrzej Bręborowicz.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 09:31:41, 25-10-2017 ~gość: 50.204.46.xxx

    Musze sie wam pochwalic w koncu schudlam - 8 kilogramow. Przeszukalam chyba caly polski internet zeby znalezc cos na odchudzanie i znalazlam. Wygoglujcie sobie: ranking srodkow odchudzajacych

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X