Strona głównaZdrowieŁagodne zaburzenia poznawcze - leczeniem aktywność fizyczna

Łagodne zaburzenia poznawcze - leczeniem aktywność fizyczna

Pisano już o tym, że regularny wysiłek fizyczny pozwala na dłużej zachować pełnię zdolności umysłowych. Teraz okazuje się, że może odwrócić rozwój zaburzeń poznawczych.
Łagodne zaburzenia poznawcze - leczeniem aktywność fizyczna [Fot. goodluz - Fotolia.com] (ŁZP) obejmują kłopoty z pamięcią, osłabienie zdolności do , zmniejszone możliwości szybkiego kojarzenia faktów i logicznego rozumowania, etc. Jakkolwiek nie wywołują większych kłopotów z codziennym funkcjonowaniem, z czasem mogą prowadzić do . Jak wskazują eksperci, ze względu na możliwość pogłębienia się i poważnego wpłwu na zdolność do samodzielnego życia, warto je wcześnie rozpoznawać i odpowiednio reagować. Okazuje się, że jednym z ważnych elementów leczenia jest regularna aktywność fizyczna.

Szacuje się, że łagodne zaburzenia poznawcze dotyczą ponad 6 procent osób w wieku 60 lat i ponad 37 procent osób w wieku ponad 85 lat. Jak podkreślają badacze, jeśli dostrzeże się u siebie „zapominalstwo" i większe kłopoty z wykonywaniem złożonych zadań, należy udać się do lekarza, by ocenić rodzaj problemów. Wspomniane objawy bowiem nie muszą świadczyć o rozwoju ŁZP, problemy z pamięcią i inne wymienione zaburzenia bywają ubocznymi skutkami zażywania określonych leków, , czy objawów depresyjnych.

W każdym razie, jeśli ma się do czynienia z ŁZP, leczenie obejmuje zmiany w stylu życia. Badania dowiodły, że regularne przywracają zdolności poznawcze.

Przykładowo, z sześciomiesięcznych testów wynika, że wysiłek fizyczny podejmowany dwa razy w tygodniu istotnie poprawia .

O badaniach napisano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy