Strona głównaZdrowieKwercetyna pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Kwercetyna pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Badacze Uniwersytetu Medycznego w Shilong w Chinach sprawdzili, jak kwercetyna, która naturalnie znajduje się w wielu warzywach i owocach, wpływa na zdrowie i odkryli się, że może obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Kwercetyna pomaga obniżyć ciśnienie krwi [fot. satynek z Pixabay]
Kwercetyna to flawonoid, który znajduje się m. in. w jarmużu, cebuli, brokułach, ciemnych winogronach, czerwonym winie, orzechach i czarnej herbacie. Substancja ta wykazuje ochronne działanie , a także przeciwutleniające i może być użyteczna w leczeniu wielu przewlekłych problemów zdrowotnych.

W badaniach oceniano wpływ kwercetyny na szereg czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym ciśnienie krwi, poziom lipidów i glukozy. Autorzy przeanalizowali dane z siedemnastu badań z udziałem niemal 900 osób.

Okazało się, że kwercytyna nie miała znczącego wpływu kwercetyny na poziom glukozy czy lipidów, gdy stosowano dietę bogatą w tę substancję przez dwa tygodnie, kiedy jednak taki sposób odżywiania się trwał ponad osiem tygodni, ilość tzw. „dobrego" (HDL) zwiększyła się.

Co więcej, ustalono, że okazało się, że kwercetyna obniżyła zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Skurczowe ciśnienie jest tym, które mierzy się w tętnicach podczas skurczu serca, zaś rozkurczowe odnotowuje się między uderzeniami. Średnio kwercytyna zmniejszyła obydwa te pomiary po ok. 3 mm Hg.

Według autorów badań, obniżenie ciśnienia krwi o ponad 10 mm Hg zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe o 50 proc. w przypadku , o 35-40 proc. w przypadku oraz o około 20-25 proc. w przypadku mięśnia sercowego.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Nutrition Reviews.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy