Strona głównaZdrowieKwasy omega-3 powstrzymują kurczenie się mózgu u starszych kobiet

Kwasy omega-3 powstrzymują kurczenie się mózgu u starszych kobiet

Starsze kobiety z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi cechują się nieco mniej intensywnym procesem kurczenia się mózgu niż panie z niską ilością tych substancji.
Kwasy omega-3 powstrzymują kurczenie się mózgu u starszych kobiet [©  luchshen - Fotolia.com] Wyniki badań mogą sugerować, że chronią mózg przed utratą objętości, co stanowi element normalnego procesu starzenia się i jest uważane za intensywniejsze u osób z . Mózg kurczy się w trakcie normalnego - o 0,5 proc. rocznie po ukończeniu 70 lat , ale otępienie jest związane z przyspieszonym i miejscowym przebiegiem tego zjawiska, wyjaśniają uczeni.

Uczeni z University of South Dakota przeanalizowali dane 1 111 kobiet w średnim wieku 70 lat, które na początku badania nie wykazywały objawów demencji. U uczestniczek zmierzono poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w krwinkach czerwonych: kwasu eikozapentaenowego ( EPA) i kwasu dokozaheksaenowwgo (DHA).

DHA stanowi 30 do 40 proc. kwasów tłuszczowych znajdujących się w błonach komórek mózgu i jest szczególnie skoncentrowany w pobliżu synaps, dzięki którym komórki nerwowe komunikują się ze sobą.
Poziom omega-3 w krwinkach czerwonych jest dobrym wskaźnikiem konsumpcji tych składników.

Osiem lat później uczestniczki poddano badaniom obrazowania metodą rezonansu magnetycznego w celu pomiaru objętości istoty szarej i białej w mózgu.

Naukowcy odkryli, że kobiety o najwyższym poziomie EPA i DHA we krwi na początku badania, miały mózgi o około dwa centymetry sześcienne większe niż kobiety o najniższych poziomach tych substancji.
Ponadto hipokamp, rejon mózgu kluczowy dla tworzenia i przechowywania wspomnień, był o 2,7 proc. większy u kobiet, które cechowały się dwukrotnie wyższym poziomem kwasów tłuszczowych od średniej.

Wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na zmniejszanie się objętości mózgu, takich jak: wiek, różne problemy zdrowotne, , brak aktywności fizycznej.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy