Strona głównaZdrowieKwas foliowy: ważny nie tylko w ciąży

Kwas foliowy: ważny nie tylko w ciąży

Kwas foliowy jest niezbędny nam wszystkim m. in. do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego.
Kwas foliowy: ważny nie tylko w ciąży [© Boyarkina Marina - Fotolia.com] Kwas foliowy i jego pochodne wchodzą w skład grupy związków zwanej folianami. Należą one do , nazywa się je także witaminą B9. Kwas foliowy pomaga w prawidłowej produkcji krwi i prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Przyczynia się także do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Niedobór folianów może prowadzić m.in. do anemii, , osteoporozy, nowotworów, a także wrodzonych wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego (zwanych wadami cewy nerwowej).

Dlatego musimy o nich pamiętać, komponując naszą dietę. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w surowych zielonych warzywach, np. brukselce, szpinaku, bobie, szparagach, sałacie i brokułach. Znajdziemy go także w pełnych ziarnach zbóż, grochu i fasoli, kurzej wątróbce, jajkach oraz owocach cytrusowych.

Trzeba pamiętać, że jest słabo wchłaniany. Szacuje się, że organizm człowieka przyswaja połowę folianów pochodzących z żywności. W związku z tym nawet optymalna dieta nie zapewni nam wystarczającego spożycia dziennego tego pierwiastka, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Warto zaznaczyć, że syntetyczny kwas foliowy zawarty w farmaceutykach wchłania się prawie w 100 proc.

Szelazo.pl

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy