Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy pomaga przy obturacyjnej chorobie płuc (POChP)

Kwas acetylosalicylowy pomaga przy obturacyjnej chorobie płuc (POChP)

Wielu ludzi przyjmuje niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego dla ochrony serca. Okazuje się, że lek może być również pomocny w przypadku pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Kwas acetylosalicylowy pomaga przy obturacyjnej chorobie płuc (POChP) [Fot. Mara Zemgaliete - Fotolia.com]
W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań dotyczących różnych możliwości zastosowania . Okazało się, że lek ten może nie tylko chronić układ sercowo-naczyniowy, ale też zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów, a nawet . Teraz ustalono, że bywa przydatny u osób, które cierpią na POChP.

Trzyletnie badania przeprowadzone przez uczonych z Johns Hopkins University w Baltimore pokazały, że zażywanie kwasu acetylosalicylowego wiąże się z ograniczeniem liczby zaostrzeń choroby i zmniejszeniem epizodów utrudnionego oddychania.
Kiedy przeanalizowano efekty leku u niemal 2 tysięcy , odkryto, że medykament zmniejszał nasilenie ataków choroby. Osoby przyjmujące kwas acetylosalicylowy deklarowały też mniejszą duszność i osłabienie innych dokuczliwych problemów związanych z w porównaniu do pozostałych chorych. Uczeni zaznaczają jednak, że potrzeba dalszych badań, zanim farmaceutyk będzie powszechnie zalecany pacjentom.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, POChP nie jest pojedynczą chorobą, ale ogólnym pojęciem opisującym różne przewlekłe choroby płuc, które powodują ograniczenie przepływu powietrza w płucach. Do głównych czynników POChP należą: palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza i praca wiążąca się z narażeniem na rozmaite opary, substancje drażniące, etc.

Obecnie nie istnieje środek, który wyleczyłby z POChP, dostępne leki osłabiają objawy choroby: poszerzają drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie, jak również działają przeciwzapalnie. W najcięższych przypadkach pacjenci muszą korzystać z aparatów tlenowych.

Według danych WHO na chorobę tę cierpi ponad 60 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że do 2030 roku stanie się ona trzecią globalnie główną przyczyną śmierci.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Chest.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy