Strona głównaZdrowieKurkuma (składnik curry) poprawia pamięć

Kurkuma (składnik curry) poprawia pamięć

Kurkuma, azjatycka przyprawa, pomaga zachować dobrą pamięć i osłabia objawy depresji.
Kurkuma (składnik curry) poprawia pamięć [Fot. stefania57 - Fotolia.com] Codzienne serwowanie sobie może poprawić . Może też pozytywnie wpłynąć na nastrój i osłabić depresję, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

W badaniach wzięło udział 40 osób w wieku 51-84 lat, które na początku nie wykazywały żadnych oznak , ale u części uczestników zdiagnozowano łagodne objawy depresyjne.

Badanych podzielono na dwie grupy, jednej z nich przez półtora roku podawano dwie 90-miligramowe porcje kurkuminy lub placebo. Przed testami, a także po sześciu oraz osiemnastu miesiącach przeprowadzono testy sprawdzajace pamięć. Ponadto uczestników poddano badaniom pozytronowej tomografii emisyjnej (PET).

U osób codziennie otrzymujących kurkumę odnotowano w ciągu półtora roku. poprawę zdolności zapamiętywania oraz koncentracji o 28 proc. Ponadto skany PET wykazały, że uczestnicy, którzy dostawali przyprawę, mieli znacznie mniejsze niż pozostali ilości amyloidu i białka tau - substancji, które mają związek z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, w tym . Co więcej, ludzie z grupy „kurkumowej" odznaczali się większą poprawą nastroju i osłabieniem objawów depresyjnych.

Kurkumina to składnik popularnej w Indiach przyprawy . Jest polifenolowym związkiem pochodzącym z kurkumy, suszonego kłącza Curcuma longa L. Nadaje curry jej żółtą barwę i była stosowana jako środek aromatyzujacy, konserwujący i ziołowy specyfik na zapalenie stawów, raka oraz choroby serca i inne schorzenia. Wyniki badań sa dostępne w The American Journal of Geriatric Psychiatry.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć