Strona głównaZdrowieKurkuma pomocna u pacjentów po wszczepieniu by-passów

Kurkuma pomocna u pacjentów po wszczepieniu by-passów

Z nowych badań przeprowadzonych w Tajlandii wynika, że wyciąg z kurkumy, przyprawy znanej z antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych właściwości, może pomóc powstrzymać ataki serca u osób, które przeszły operację wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. by-passów).
Kurkuma pomocna u pacjentów po wszczepieniu by-passów Podczas operacji pomostowania mięsień serca może ulec uszkodzeniu w wyniku długotrwałego braku przepływu krwi. To zaś zwiększa ryzyko zawału serca. Nowe testy sugerują, że kurkumina (substancja odpowiadająca za żółtą barwę kurkumy) stosowana jako dodatek do tradycyjnego leczenia farmakologicznego może złagodzić to ryzyko.

W badaniach przeprowadzonych przez uczonych z Chiang Mai University wzięło udział 121 pacjentów, którzy przeszli zabieg wszczepienia pomostów naczyniowych pomiędzy 2009 a 2011 rokiem.

Połowa z tych pacjentów otrzymywała jednogramowe kapsułki kurkuminy cztery razy dziennie. Suplementację ropoczeto w trzy dni przed operacją i kontynuowano przez pięć dni po zabiegu. Pozostałym chorym podawano placebo.

Ani uczestnicy badania, ani ich lekarze wiedzieli, kto otrzymywał jakie pigułki. Naukowcy odkryli, że podczas hospitalizacji po zabiegu doświadczyło 13% pacjentów biorących w porównaniu do 30% osób z grupy placebo. Po uwzględnieniu wszelkich początkowych przedoperacyjnych różnic między grupami obliczono, że ludzie zażywający kurkuminy, mieli o 65% mniejsze ryzyko ataku serca.

Naukowcy uważają, że najprawdopodboniej antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości kurkumin pomogły zapobiec uszkodzeniom serca u pacjentów po pomostowaniu aortalno-wieńcowym. W rozmaitych badaniach wykazano bowiem, że przyprawa powoduje m. in. zmniejszenie stanu zapalnego i toksyczności tlenu oraz zminimalizowanie uszkodzeń spowodowane przez .

Ponadto, okazało się, że pacjenci otrzymujący kurkumę mieli niższy poziom markerów stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, takich jak C-reaktywne białko i dialdehyd malonowy.

Uczeni podkreślają, że kurkuma nie może być substytutem leków. Udowodniono, że medykamenty takie jak aspiryna, statyny i beta-blokery znacząco pomagają pacjentom z chorym sercem. Chorzy biorący udział w badaniu także zażywali wspomniane farmaceutyki.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć