Strona głównaZdrowieKurkuma może zwalczać wirusy

Kurkuma może zwalczać wirusy

Kurkumina, naturalny związek występujący w kurkumie, popularnej azjatyckiej przyprawie, może pomóc w walce z niektórymi wirusami.
Kurkuma może zwalczać wirusy [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
może zapobiegać zakaźnemu wirusowi zapalenia żołądka i jelit TGEV - koronawirusowi z grupy alfa, który który jest zaraźliwy dla świń. Związek chroni przed zakażeniem, a w wyższych dawkach zabija cząsteczki wirusa.

Infekcja TGEV powoduje u prosiąt chorobę zwaną zakaźnym zapaleniem żołądka i jelit, która charakteryzuje się biegunką, poważnym odwodnieniem i skutkuje śmiercią. TGEV jest wysoce zakaźny i niezmiennie prowadzi do śmierci młodych prosiąt. Obecnie nie istnieją zatwierdzone metody leczenia koronawirusów alfa i jakkolwiek istnieje szczepionka przeciwko zakażeniu TGEV, nie jest ona skuteczna w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Aby sprawdzić właściwości przeciwwirusowe kurkuminy, zastosowano tę substancję w różnym stężeniu przed zainfekowaniem komórek TGEV. Odkryto, że wyższe dawki kurkuminy zmniejszają liczbę cząstek wirusa w badanych grupach komórek.

Kurkumina oddziałuje na TGEV na wiele sposobów: bezpośrednio zabijając wirusa, zanim jest on w stanie zainfekować komórki, a także zmieniając metabolizm komórek, co zapobiega wirusowi wnikanie do nich, mówią medycy z Wuhan Institute of Bioinineering.
Dotychczas wykazano, że kurkumina hamuje replikację niektórych typów wirusów, w tym wirusa dengi, i wirusa . Ustalono też, że wykazuje znaczące efekty biologiczne, w tym działanie , przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Zapobieganie i kontrola chorób wirusowych jest bardzo trudne, szczególnie gdy nie ma skutecznych szczepionek. Tradycyjna medycyna chińska dostarcza szerokiego rezerwuaru substancji do badań w poszukiwaniu związków przeciwwirusowych ze względu na ich relatywnie łatwe pozyskiwanie i niewielkie skutki uboczne, wyjaśniają autorzy.

Dalsze badania powinny pomóc sprecyzować mechanizm działania kurkuminy i określić jej dodatkowe możliwe zastosowania.

O badaniach można przeczytać w Journal of General Virology

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy