Strona głównaZdrowieKto rano wstaje, ma niższe ryzyko raka?

Kto rano wstaje, ma niższe ryzyko raka?

Uczeni z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, które sugerują, że kobiety późno chodzące spać oraz sypiające dłużej, mogą mieć wyższe ryzyko raka piersi.
Badacze odkryli, że kobiety wstające o wczesnych godzinach porannych mogą liczyć na niższe ryzyko rozwoju . Tymczasem panie chodzące spać późnym wieczorem i te, które śpią ponad osiem godzin na dobę, cechują się wyższym zagrożeniem wspomnianym nowotworem.

Uczeni wskazują, że sen ma duży wpływ na zdrowie i wszelkie jego zaburzenia grożą problemami zdrowotnymi. Dobry odpoczynek, zgodny z naszym wewnętrznym zegarem biologicznym, działa ochronnie na organizm. Wszelkie odstępstwa zaś odbijają się na działaniu całego ciała.

Naukowcy przeanalizowali dane 400 tysięcy kobiet. Uczestniczki podawały informacje na temat tego, o której godzinie kładą się spać i wstają, a także, jak długo spały i czy doświadczały bezsenności. Uwzględniono też różne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko raka piersi, takie jak: , historia raka piersi w rodzinie, poziom picia alkoholu i palenie papierosów.

Jak się okazało, u kobiet, które były „rannymi ptaszkami", rozwój raka piersi był rzadszy. W przypadku pań wcześnie wstających odnotowano jeden przypadek raka piersi na 100 kobiet mniej niż u pań późno chodzących spać.

Nie jest jasne, jak godziny snu mogą wpływać na na zagrożenie nowotworem piersi. Jeden z mechanizmów może dotyczyć niezgodności pomiędzy naszym „" i porą obiektywną. Zakłócenie rytmu dobowego może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, w tym zaburzenia poziomu , silnego przeciwutleniacza. Niewłaściwe ilości tego hormonu mogą się wiązać z odpowiedzią zapalną, która sprzyja rozwojom nowotworów i innych chorób. Już wcześniejsze badania pokazały, że kłopoty ze snem, w tym praca zmianowa, ma związek z wysokim ryzykie .

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy