Strona głównaChorobyKrwiomocz - przyczyny, objawy, leczenie

Krwiomocz - przyczyny, objawy, leczenie

Krwiomocz, inaczej hematuria to jedno z częstych zaburzeń hematologicznych, które diagnozuje się na podstawie obecności erytrocytów w moczu. Ich ilość powoduje czerwone lub brunatne zabarwienie tego płynu ustrojowego. Jakie są przyczyny schorzenia? Jak wygląda jego leczenie?
Krwiomocz - przyczyny, objawy, leczenie
Hematuria najczęściej jest z jednym z powikłań po chorobie nerek lub zakażeniu układu moczowego. Zdiagnozowana zostaje, gdy liczba czerwonych ciałek krwi jest na tyle duża, aby zmienić zabarwienie moczu. Przy krwiomoczu, organizm pozbywa się ok. 1500000 erytrocytów na dobę. W skrajnych przypadkach stan ten świadczy o rozwoju choroby nowotworowej.

Krwiomocz w klasyfikacji ICD10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) oznaczony jest symbolami N02 (nawracający) i R31 (nieokreślony).

Krwiomocz - objawy

Typowym objawem krwiomoczu jest brunatne lub czerwone zabarwienie moczu. Na ogół mikcja jest bezbolesna. Jeżeli jest on symptomem choroby dróg moczowych, w tym nowotworów, zmianie barwy moczu może towarzyszyć również gorączka, bóle w okolicy lędźwiowej, a także uczucie pieczenia cewki moczowej.

Jak wygląda krwiomocz? Wydawać by się mogło, że warunkiem jego rozpoznania jest czerwona barwa moczu. W rzeczywistości jest to jednak nieco bardziej złożone, ponieważ barwnik obecny w tym płynie może pochodzić m.in. z pożywienia (np. buraki, rydze), a także być rezultatem przyjmowania niektórych leków. Nie jest to zatem jednodniowy krwiomocz, a jedynie chwilowa zmiana barwy moczu niezwiązana z żadną patologią.

Krwiomocz występuje również u dzieci i na ogół jest wynikiem zakażenia i urazów układu moczowego. Rodzic nie powinien bagatelizować tego zjawiska, szczególnie gdy towarzyszą mu gorączka i inne niepokojące objawy.

Przyczyny krwiomoczu, o czym świadczy?

Pojęcie krwiomoczu bywa często mylone z krwinkomoczem. Są to jednak dwie, odrębne jednostki chorobowe. W przypadku krwinkomoczu ilość erytrocytów w obrazie mikroskopowym jest większa niż 3, jednak nie wpływa to na kolor moczu. Nadal pozostaje zbliżony do słomkowego.

Przyczyny krwiomoczu mogą dotyczyć wielu jednostek chorobowych i kilku organów:
  • pęcherz moczowy - obecność ciała obcego, owrzodzenie, ostre zapalenie, nowotwór.
  • nerki - uraz, choroby nowotworowe, naczyń nerkowych, systemowe, torbielowatość i gruźlica nerek.
  • moczowód - kamień, nowotwory.
  • cewka moczowa - kamień, nowotwory.
  • gruczoł krokowy - zapalenie, gruczolak, nowotwory.
Krwiomocz może pojawić się również jako powikłanie po założeniu cewnika, co należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Jest to częste szczególnie po zabiegu TURP - przezcewkowej elektroresekcji gruczolaka prostaty.

Skrzepy krwi widoczne w moczu po stosunku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn również wymagają dokładnej diagnostyki i mogą świadczyć o toczącej się infekcji.

Hematuria może pojawić się ponadto jako następstwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. U ozdrowieńców stwierdzono bowiem liczne przypadki chorób nerek, co może objawiać się m.in. białkomoczem, krwiomoczem, bólami w okolicy podbrzusza i pieczeniem podczas mikcji.

Więcej o zapaleniu nerek: https://www.doz.pl/czytelnia/a16026-Zapalenie_nerek__rodzaje_przyczyny_objawy_leczenie_ostrego_i_przewleklego_zapalenia_nerek


Sposoby leczenia krwiomoczu

Bez względu na pierwotną przyczynę pojawienia się hematurii, zawsze jest to sytuacja niepokojąca, którą należy skonsultować z lekarzem. Najważniejsze jest ustalenie tego, co spowodowało zmiany w zabarwieniu moczu. Leczenie krwiomoczu na ogół ustępuje całkowicie po wyleczeniu jego przyczyny.

Skuteczne jest zastosowanie antybiotyków (zakażenie dróg moczowych), a także leków przeciwzapalnych (kamica nerkowa) i przeciwbólowych. Lekarz może podjąć także decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, w tym kruszeniu złogów nerkowych (litotrypsja).

Jedyny wyjątek stanowią poważne choroby nowotworowe. Wówczas zjawisko krwiomoczu jest nawracające, a leczenie paliatywne, czyli polegające jedynie na łagodzeniu objawów. Równolegle prowadzi się standardowe postępowanie onkologiczne.

Hematuria może również wystąpić u kobiet w ciąży, a jej przyczyny są podobne jak u większości pacjentów. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że obecność krwi w moczu można pomylić z krwawieniem z powodu implantacji, które ma miejsce w pierwszych tygodniach ciąży. Każdą taką sytuację należy jednak zgłaszać ginekologowi.

W niektórych przypadkach objawy hematurii można łagodzić za pomocą leczenia domowego. Jeśli towarzyszy mu zakażenie dróg moczowych, zaleca się picie dużej ilości wody, zakwaszanie moczu naturalnymi sokami z żurawiny oraz wykonywaniem nasiadówek np. z rumianku.

Artykuł przygotowany we współpracy z DOZ.PL


Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy