23-07-2014
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Skrócony czas oczekiwania na usługi medyczne - taki ma być efekt nowelizacji trzech ustaw, z tzw. "pakietu kolejkowego", przyjętych właśnie przez Sejm. Zniesione zostaną między innymi limity w niektórych placówkach onkologicznych, a pielęgniarki i położne otrzymają większe uprawnienia.
![Krótsze czekanie na wizytę i lepsze leczenie nowotworów? Sejm przyjął tzw. "pakiet kolejkowy" [© jovannig - Fotolia.com] Krótsze czekanie na wizytę i lepsze leczenie nowotworów? Sejm przyjął tzw. "pakiet kolejkowy" [© jovannig - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Krotsze-czekanie-na-wizyte-i-lepsze-leczenie-nowotworow-Sejm-przyjal-tzw-pakiet-kolejkowy_img53cf8e7d1bcff.jpg)
Duże zmiany czekają leczenie onkologiczne - nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma i uprościć procedury związane z wdrożeniem leczenia w przypadku chorób nowotworowych. Ustawa znosi m.in. - w miejscach w których dotrzymywane będą terminy diagnostyki i leczenia. Ma także zapewnić skuteczniejsze terapie oraz; lepsze wykorzystanie środków na nie przeznaczonych. W znowelizowanej ustawie znalazła się między innymi odrębna lista pacjentów oraz Karta Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniać do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Dodatkowo diagnostyka onkologiczna ma się odbywać w jednym miejscu, a wszystkie informacje o przebiegu choroby i terapii, zgromadzone na karcie, będą dostępne dla każdego lekarza, który diagnozuje i leczy pacjenta. Nad poprawnością procesu terapii będzie czuwać przydzielany indywidualnie pacjentowi koordynator leczenia.
Zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczą nie tylko onkologii. Nowelizacja wydłuża okres na jaki placówki zdrowotne będą zawierały umowy z NFZ - do 5 lat w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i 10 lat w przypadku leczenia szpitalnego. Wprowadzone zostaną także elektroniczne, monitorowane przez Fundusz listy kolejkowe. Inne zmiany pozwolą na praktyczne skrócenie kolejek - dotyczą bowiem takich kwestii jak usprawnienie wykonywania drobnych zabiegów medycznych (np. chirurgii jednego dnia) czy umożliwienia wypisania recepty przez lekarza bez konieczności każdorazowego osobistego badania pacjenta.
Nowelizacja drugiej z ustaw zwiększa uprawnienia pielęgniarek i położnych. Będą one mogły wykonywać samodzielnie niektóre badania diagnostyczne i laboratoryjne, a po przejściu odpowiedniego kursu, także samodzielnie ordynować i wystawiać recepty na część leków czy zlecać niektóre badania.
Ostatnia nowelizacja dotyczy ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Zmiany wzmacniają rolę konsultantów jako doradców ministra zdrowia i wojewodów.