Strona głównaZdrowieKrótkie spacery: przerwa w siedzeniu, która pomaga zachować zdrowie

Krótkie spacery: przerwa w siedzeniu, która pomaga zachować zdrowie

Coraz więcej dowodów sugeruje, że długotrwałe siedzenie - obecnie powszechne - jest niebezpieczne dla zdrowia, nawet jeśli regularnie podejmuje się aktywność fizyczną. Eksperci zalecają mniej siedzenia i więcej ruchu.
Krótkie spacery: przerwa w siedzeniu, która pomaga zachować zdrowie [fot. donterase from Pixabay]

Jak często i na jak długo warto wstawać z krzesła?

Na Columbia University znaleziono odpowiedź: zaledwie pięciominutowy co pół godziny w czasie długotrwałego siedzenia może zrównoważyć najbardziej szkodliwe skutki siedzącego stylu życia.

Sprawdzono kilka opcji aktywności: minutę spaceru po każdych 30 minutach siedzenia, minutę po 60 minutach; pięć minut co 30 minut; pięć minut co 60 minut oraz brak spaceru w ogóle.

Kilkanaście osób siedziało na ergonomicznym krześle przez osiem godzin, wstając tylko na określony czas spaceru lub po to, by pójść do toalety. Wszystkim regularnie mierzono i poziom cukru we krwi (które są kluczowymi wskaźnikami zdrowia układu sercowo-naczyniowego).

Jak odkryto, optymalną ilością ruchu było pięć minut marszu co 30 minut. Taki sposób funkcjonowania znacząco obniżył zarówno poziom cukru we krwi, jak i ciśnienie. Co więcej, miało to kluczowy wpływ na reakcję uczestników na obfite posiłki, zmniejszając skoki cukru we krwi o 58 proc. w porównaniu z siedzeniem przez cały dzień.

Przerwa na jednominutowy spacer co 30 minut także przyniósł pewne korzyści dla poziomu cukru we krwi w ciągu dnia, podczas gdy spacery co 60 minut nie dały żadnych dobrych efektów.

Równocześnie ustalono, że każda ilość chodzenia istotnie obniżyły ciśnienie krwi o 4 do 5 mmHg w porównaniu z siedzeniem przez cały dzień. - To znaczący spadek, porównywalny z redukcją, jakiej można oczekiwać po codziennym ćwiczeniu przez sześć miesięcy - mówi dr Keith Diaz, współautor badań.

Mierzono też poziom nastroju, zmęczenia i zdolności poznawczych uczestników. Niemal wszystkie formy aktywności (poza minutowym spacerem co godzinę) przekładały się na znaczne zmniejszenie zmęczenia i poprawę . Regularne chodzenie nie miało jednak wpływu na funkcje poznawcze.

- Teraz wiadomo, że dla optymalnego zdrowia, poza standardowymi ćwiczeniami, trzeba regularnie się ruszać. Jakkolwiek może to zabrzmieć niepraktycznie, nasze odkrycia pokazują, że nawet krótkie spacery w ciągu dnia pracy mogą znacznie obniżyć ryzyko i innych chorób przewlekłych - wyjaśnia dr Diaz.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy