Strona głównaZdrowieKrótki sen to krótkie życie

Krótki sen to krótkie życie

Jeśli sypiasz krócej niż 6 godzin na dobę, masz wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Krótki sen to krótkie życie [© olly - Fotolia.com] Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z brytyjskiego University of Surrey, geny osób, które śpią zbyt krótko, ulegają zmianom i odnotowuje się u tych ludzi o 12 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Eksperci alarmują, że niedostateczny sen skutkuje nie tylko zmęczeniem czy brakiem energii i zniechęceniem, ale oznacza wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Z badań wynika, że u tych, którzy śpią krócej niż 6 godzin, modyfikacji ulega ponad 700 genów. Co więcej, niedostateczna długość nocnego odpoczynku sprzyja , , i chorobom serca.

Jak czytamy w dokumencie przygotowanym przez Public Health England, 20-30 procent tego, co uchodzi za starzenie, wiąże się z czynnikami biologicznymi, a reszta procesu dotyczy tego, co może być kontrolowane, a nawet powstrzymywane. Długość i jakość snu ma wpływ na poziom uwagi, koncentracji, , a także na możliwość wystąpienia .

Problem jest na tyle powszechny, że brytyjskie władze zainicjowały kampanię skierowaną przede wszystkim do ludzi w wieku 40-60 lat apelujac o poprawę higieny snu. Wśród rekomendacji dotyczących zdrowego stylu życia, poza np. ograniczeniem alkoholu, zwiększeniem aktywności fizycznej, czy rzuceniem palenia, znalazło się właśnie wydłużenie godzin snu.

- Brak snu jest pogłębiającym się problemem. Tymczasem ludzie nie postrzegają tego jako ważnej kwestii. Przyjęto wiele rzeczy, np. zalecenia spożywania codziennie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw, ale nie traktuje się jeszcze priorytetowo dobrego odpoczynku - mówi Lisa Artis ze Sleep Council.

Artis dodaje też, że nie jest prawdą, iż osoby starsze potrzebują mniejszej ilości . Nawet jeśli cechują ich mniejsze wydatki energetyczne, ponieważ nie są już tak zabiegani jak kiedyś, ich organizm potrzebuje dobrego odpoczynku.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy