Strona głównaZdrowieKrótki przewodnik po herbatach

Krótki przewodnik po herbatach

Polacy wypijają kilka filiżanek herbaty dziennie nawet nie zdając sobie sprawy z jej leczniczych właściwości. Nauczyliśmy się pić herbatę od naszych wschodnich sąsiadów Rosjan. Piliśmy ją wtedy bardzo mocną i bardzo słodką. Dziś chętnie sięgamy nie tylko po czarną herbatę ale także po zieloną, białą i czerwoną.
Krótki przewodnik po herbatach [© yosew - Fotolia.com] Herbata czarna - najpopularniejsza herbata na polskim rynku, poddawana jest procesowi pełnej fermentacji, pochodzi z plantacji indyjskich, chińskich i afrykańskich. Najbardziej cenione są herbaty z prowincji Assam i Cejlonu. Producenci czarnej herbaty często wzbogacają ją o kawałki owoców, czekolady czy aromaty np. rumowy

Herbata zielona - w przeciwieństwie do herbaty czarnej nie jest poddawana procesowi fermentacji, świeżo zebrane liście poddaje się więdnięciu, parowaniu i suszeniu. Po zaparzeniu otrzymujemy słomkowy, cierpki napar. Zielona herbata bogata jest w witaminę C i E oraz flour.

Herbata biała - liście herbaty białej zbierane są wczesną wiosną i poddawane procesowi więdnięcia i suszenia. Biała herbata produkowana jest w niewielkiej ilości w Chinach i do niedawna dostępna w Polsce tylko w herbaciarniach.

Herbata czerwona - pochodzi z Chin i Tajwanu, poddawana jest procesowi półfermentacji, najpopularniejszą czerwoną herbatą jest pu-erh, ze względu na swój specyficzny smak i aromat często wzbogacana jest o aromaty owocowe.

Najważniejsze składniki herbat to:
• Flawonoidy (neutralizują one wolne rodniki, które niszczą komórki i tkanki, może to spowodować wiele chorób m.in. miażdżycę i nowotwory)
• Teina (odpowiednik kofeiny w kawie, ale działający mniej gwałtownie, poprawia zdolność koncentracji, przyspiesza bicie serca, pobudza wydzielanie kwasów trawiennych, przyspiesza trawienie alkoholu) najwięcej tego składnika znajduje się w czarnej herbacie, najmniej w zielonej
• Garbniki (hamują rozwój bakterii w jamie ustnej, ochraniają błonę śluzową, pomagają zwalczać biegunkę)
• Fluor (wzmacnia szkliwo zębów, zapobiega próchnicy)
• Witamina C, E (poprawia wygląd skóry, wzmacnia odporność organizmu)
Czas parzenia:
• herbaty czarne - 5 do 8 minut (temperatura wody 95 st.C)
• herbaty białe - około 10 minut (temperatura wody 75 st.C)
• herbaty zielone - 3 minuty (temperatura wody 65-70 st.C)

Przepis na herbatę po królewsku:
3 szklanki mocnego naparu czarnej herbaty, 3 szklanki czerwonego wytrawnego wina, 4 goździki, plasterki cytryny, 4 płaskie łyżki cukru, cynamon do smaku. Wino połączyć z przyprawami i podgrzać do temp. 80 st.C, przecedzić. Cukier rozpuścić w herbacianym naparze, dodać przyprawione wino i plasterki cytryny. Herbatę podawać w filiżankach.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy