Strona głównaZdrowieKraków bezpieczny dla serca

Kraków bezpieczny dla serca

Od połowy grudnia wszyscy turyści odwiedzający Kraków mogą czuć się bezpiecznie. W najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach pojawiło się 18 ogólnodostępnych defibrylatorów.
Białe skrzynki z widocznym napisem AED, bo taki jest międzynarodowy skrót oznaczający defibrylator (ang. Automated External Defibrillators), znajdują się m.in. na Dworcu Autobusowym przy ul. Bosackiej, w Bazylice Mariackiej, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach czy Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Balicach. Dzięki tym niewielkim urządzeniom zwiększają się nasze szanse na przeżycie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Statystyki są bowiem okrutne – w Polsce nagła śmierć sercowa dotyka ok. 40 tys. osób rocznie. Kraków postanowił działać i zmniejszyć liczbę ofiar NZK.

„Dostarczone przez nas defibrylatory są bardzo proste w obsłudze” – mówi Agata Bonderek-Borowczak CKK Resq. „Żeby udzielić komuś pomocy z użyciem AED nie trzeba posiadać medycznego wykształcenia. AED jest intuicyjnym urządzeniem” – dodaje. Wystarczy tylko robić to, co mówi do nas sam defibrylator – czyli przykleić, zgodnie z instrukcjami, do klatki piersiowej nieprzytomnego specjalne elektrody, odsunąć się od urządzenia i poczekać na impuls.

Podobną akcję wyposażenia miasta w powszechnie dostępne AED firma CKK Resq przeprowadziła w ubiegłym roku w Trzebini, w ramach programu „Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca”. Na terenie całej gminy rozmieszczono wówczas 19 AED, zaś przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeszło ponad pól tysiąca mieszkańców gminy. Do tej pory już dwukrotnie przypadkowi przechodnie przeprowadzili, zakończone sukcesem, akcje ratunkowe z użyciem AED. Wkrótce również mieszkańcy Krakowa przełamią być może swe obawy przed udzielaniem pierwszej pomocy. Dzięki temu sami poczują się bezpieczniej, a i turyści będą mieli pewność, że w Grodzie Kraka szczególnie dba się nie tylko o ich dobre samopoczucie, ale i zdrowie. Oby jak najwięcej polskich miast wzięło przykład z Krakowa i dołączyło do powstającej „Sieci Życia”.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny jest niewielkim urządzeniem, które analizuje rytm pracy serca i zaleca wykonanie defibrylacji w przypadku, gdy jest ona konieczna. Od momentu włączenia urządzenie prowadzi użytkownika komendami głosowymi w języku polskim oraz podaje dodatkowe wskazówki graficzne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:25:10, 18-12-2008 Ludgarda

    Kapitalna sprawa taki Defibrylator, który daje poczucie bezpieczeństwa w moim ulubionym Krakowie, europejskiej stolicy kulturalnej Polski! Oby w krótkim czasie, więcej miast poszło za akcją bezpieczeństwa i udzielaniem pierwszej pomocy...Miejmy nadzieję!) bo statystyki są zbyt poważne...nawet nie wiedziałam,że liczba statystyk jest tak wielka, więc najwyższy czas.
    ... zobacz więcej
  • 15:33:38, 18-12-2008 krystynacz46

    Jestem pełna podziwu dla mądrych decydentów w Krakowie ,oby było więcej takich wrażliwców.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy