Strona głównaZdrowieKoszmary senne w średnim wieku to wyższe ryzyko demencji na starość

Koszmary senne w średnim wieku to wyższe ryzyko demencji na starość

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Birmingham, ludzie, którzy często mają nieprzyjemne sny w wieku średnim, są bardziej narażeni na demencję w późniejszym życiu.
Koszmary senne w średnim wieku to wyższe ryzyko demencji na starość [fot. decrand from Pixabay]
mogą stać się powszechne na kilka lat lub dekad przed ujawnieniem się problemów z i myśleniem - objawów charakterystycznych dla demencji.

- Po raz pierwszy pokazaliśmy, że niepokojące sny lub koszmary senne mogą być związane z ryzykiem otępienia i u zdrowych osób dorosłych - mówi dr Abidemi Otaiku z Uniwersytetu w Birmingham.

- To ważne, ponieważ znamy niewiele wskaźników ryzyka demencji, które można zidentyfikować już w średnim wieku. Jakkolwiek potrzeba więcej testów, aby potwierdzić te powiązania, sądzimy, że nieprzyjemne sny mogą być przydatnym sposobem identyfikacji osób o wysokim ryzyku rozwoju demencji, a to pozwala zastosować strategie spowolnienia rozwoju choroby - zauważa dr Otaiku.
Przeanalizowano dane ponad sześciuset mężczyzn i kobiet w wieku 35 - 64 lata, a także 2,6 tys. ludzi w wieku powyżej 79 lat. Początkowo żaden uczestnik nie miał demencji. Młodszą grupę monitorowano średnio dziewięć lat, starszą - pięć lat. Wszyscy podali, jak często doświadczali koszmarów sennych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Jak odkryto, osoby w średnim wieku (35-64 lata), które co tydzień doświadczały nieprzyjemnych, trudnych snów, czterokrotnie częściej doznawały zaburzenia funkcji poznawczych w ciągu kolejnej dekady, tymczasem w przypadku osób starszych dwukrotnie częściej diagnozowano demencję.

Co ciekawe, badanie pokazało, że opisywane powiązania były znacznie silniejsze w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet. Przykładowo, starsi panowie, którzy co tydzień doświadczali koszmarów, byli pięć razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż ich rówieśnicy bez takich nieprzyjemnych snów. W przypadku kobiet wzrost ryzyka wyniósł 41 procent.

Teraz eksperci chcą sprawdzić, czy koszmary wśród młodych ludzi mogą mieć związek z późniejszym ryzykiem oraz czy inne aspekty snów, takie jak częstotliwość zapamiętywania snów i ich wyrazistość, mogą mieć wpływ na identyfikację ryzyka otępienia. Korzystając z elektroencefalografii (EEG) i obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), uczeni planują również określić biologiczne podłoże złych snów zarówno u osób zdrowych, jak i pacjentów z demencją.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy