Strona głównaZdrowieKorzyści z aktywności fizycznej i umysłowej są nieco odmienne dla kobiet i mężczyzn

Korzyści z aktywności fizycznej i umysłowej są nieco odmienne dla kobiet i mężczyzn

Aktywność fizyczna i umysłowa pomaga zachować zdolności myślenia oraz opóźnić demencję. Korzyści te mogą się jednak różnić u mężczyzn i kobiet.
Korzyści z aktywności fizycznej i umysłowej są nieco odmienne dla kobiet i mężczyzn [fot. collage Senior.pl / Canva]
Przyjrzano się wpływowi aktywności fizycznej i umysłowej, takiej jak czytanie, chodzenie na wykłady, granie w karty lub inne gry, na rezerwę poznawczą w zakresie szybkości myślenia i . Rezerwa poznawcza stanowi bufor u ludzi mających wyższe umiejętności myślenia, nawet jeśli ich mózgi wykazują oznaki zmian związanych z zaburzeniem i .

- Odkryliśmy, że częstsza aktywność fizyczna wiązała się z większą rezerwą szybkości myślenia u kobiet, ale nie u mężczyzn - mówi dr Judy Pa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. - Nasilona aktywność umysłowa wiązała się zaś z większą rezerwą szybkości myślenia dla osób obojga płci - dodaje. Większa aktywność fizyczna nie wiązała się z kolei z rezerwą pamięci u mężczyzn i kobiet.

W badaniach wzięło udział kilkaset osób w średnim wieku 76 lat. Część nie miała problemów z myśleniem ani pamięcią, niektórzy jednak zmagali się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych, a niektórzy cierpieli na demencję. Uczestników poddano skanowaniu mózgu i wykonywali oni testy szybkości myślenia i pamięci. Aby obliczyć rezerwę poznawczą, wyniki testów myślenia porównano ze zmianami w mózgu związanymi z demencją, takimi jak całkowita objętość hipokampa, głównego obszaru mózgu dotkniętego chorobą Alzheimera.

Odnotowano również cotygodniową aktywność fizyczną, a jeśli chodzi o wyzwania intelektualne, sprawdzano, jak często badani czytali, chodzenie na jakieś wykłady lub grali w karty bądź inne gry.

Jak obliczono, każda dodatkowa aktywność umysłowa odpowiadała średnio o 13 lat krótszym okresem starzenia się pod względem szybkości przetwarzania informacji - o 17 lat u mężczyzn i 10 lat u kobiet.

- Nie mamy w pełni skutecznych metod leczenia choroby Alzheimera, więc profilaktyka ma kluczowe znaczenie. Ważne jest więc, by ludzie wiedzieli, że potencjalnie mogą poprawić swoje rezerwy poznawcze, podejmując proste kroki, takie jak uczęszczanie na wykłady, granie w bingo z przyjaciółmi lub spędzanie więcej czasu na czy pracy w ogrodzie - mówi dr Pa.

Ustalono, że podwojenie ilości aktywności fizycznej byłoby równoznaczne ze skróceniem starzenia się o 2,75 lat, jeśli chodzi o szybkość przetwarzania informacji przez kobiety.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy