Strona głównaChorobyKoronawirus: grupa krwi a ryzyko infekcji

Koronawirus: grupa krwi a ryzyko infekcji

Niedawno świat obiegła wiadomość o przeprowadzonycm w Chinach badaniu, które miało wykazać, że osoby z grupą krwi A mogą być bardziej podatne na koronawirusa, natomiast osoby z krwią typu O mogą być bardziej odporne. Nie jest to jednak w pełni sprawdzone.
Koronawirus: grupa krwi a ryzyko infekcji  [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Zdaniem medyków ze Szpitala Zhongnan przy Uniwersytecie Wuhan, którzy analizowali rozwój COVID-19 podczas epidemii, odsetek osób z grupą krwi A zarówno tych, które się zaraziły i wyzdrowiały, jk i tych, które zaraziły się i zmarły, był znacznie wyższy niż procent osób z tą grupą krwi w populacji ogólnej. Jednocześnie pacjenci z stanowili mniejszy odsetek osób zarażonych i zabitych przez .

W ramach badań naukowcy przeanalizowali grupy krwi 2173 osób, u których zdiagnozowano COVID-19, i porównali te dane z informacjami o grupach krwi ogólnej populacji w tym regionie. Odkryli, że w wśród ogółu typ krwi A wynosił 31 procent, typ B 24 procent, typ AB 9 procent, a typ O 34 procent. Jednocześnie obliczono, że osoby z typem krwi A chorujący na stanowiły 38 procent, z typem B 26 procent, z typem AB 10 procent, a z typem O 25 procent.

Autorzy badań opublikowali wyniki, jednak ich artykuł, ze względu na krótki czas publikacji, nie był jeszcze recenzowany, nie spełnia zatem wymogów stawianym tekstom o charakterze stricte naukowym.

Uczeni z różnych części świata wskazują też, że brakuje solidnych dowodów naukowych na powiązanie grupy krwi z zakażeniem COVID-19. Cytowane badanie miało charakter obserwacyjny i przy uwzględnieniu innych czynników, takich jak historia chorób związanych z układem odpornościowym lub oddechowym, wnioski mogłyby być odmienne. Zwraca się też uwagę, że ilość analizowanych danych pacjentów nie jest wystarczająca, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Konieczne są dalsze badannia, aby móc ustalić (możliwą) relację pomiędzy grupami krwi a COVID-19.
Bez ustalenia związków przyczynowych między koronawirusem a antygenami grupy krwi trudno jest przyjąć ten wniosek, który może dotyczyć całkowicie przypadkowych korelacji. Co ważne, ludzie nie powinni panikować z powodu tych wyników, ponieważ, oczywiście, konieczne są dalsze badania naukowe w celu uzasadnienia tych twierdzeń- podkreśla dr Sakthi Vaiyapuri z University of Reading
Septycy wskazują że badanie, które obejmowało dane tylko z bardzo specyficznych populacji w Chinach, nie uwzględniało niektórych mylących czynników, takich jak rozkład grupy krwi, zróżnicowany w zróżnych zakątkach świata.

Do sprawy odniosła się także dr Magdalena Kawalec - biolog molekularny i mikrobiolog, dziennikarka naukowa, ekspertka z zakresu chorób zakaźnych.



Na temat badań zob.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy