Strona głównaZdrowieKontroluj ciśnienie krwi. Dzięki temu możesz dłużej żyć

Kontroluj ciśnienie krwi. Dzięki temu możesz dłużej żyć

Ścisła kontrola poziomu ciśnienia krwi ma istotne znaczenie dla dbania o stan zdrowia - może przedłużyć życie, mówią lekarze z Brigham & Women's Hospital w Bostonie.
Kontroluj ciśnienie krwi. Dzięki temu możesz dłużej żyć [Fot. Dan Race - Fotolia.com]
Jak wynika z badań, ścisła kontrola ciśnienia krwi skuteczniej zapobiega powtórnym i udarom u osób w wieku powyżej 50 lat w porównaniu ze standardowym postępowaniem terapeutycznym.

W badaniach przeanalizowano dane pacjentów po pięćdziesiątce, którzy mieli nadciśnienie i byli uważani za należących do grupy podwyższonego ryzyka chorób serca z powodu dodatkowych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, nadmierny poziom cholesterolu, czy zaawansowany wiek (powyżej 75 lat).

U pajcentów, którzy otrzymywali intensywne leczenie, starano się utrzymywać skurczowe poniżej 120 mm Hg - zamiast - co zwykle jest celem - poniżej 140. Taki efekt dało się uzyskać dzięki połączeniu określonych leków i wprowadzeniu zmian w stylu życia, np. podejmowaniu regularnej aktywności fizycznej i ograniczeniu soli w diecie.

Jak się okazało, tak znaczące obniżanie ciśnienia w ciagu trzech lat miało związek ze zmniejszeniem aż o 25 proc. ryzyka zawału, niewydolności serca, czy udaru w porównaniu do pacjentów otrzymujących standardowe leczenie. Co więcej, w badanym okresie ryzyko śmierci tych osób było o 27 proc. niższe niż pozostałych uczestników.

O nadciśnieniu mówi się w sytuacji, gdy ciśnienie krwi w tętnicach przez dłuższy czas pozostaje podwyższone. Dolegliwość zwykle nie wywołuje objawów, ale jest głównym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, , , , czy choroby tętnic obwodowych.

W przeważającej większości przypadków nadciśnienie rozwija się z powodu określonego stylu życia i czynników genetycznych. Do tych pierwszych należą głównie: nadmiar soli w diecie, nadwaga, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Dolegliwość może być też wywoływana przewlekłą chorobą nerek, zwężeniem tętnic nerkowych, czy zaburzeniami endokrynologicznymi.

Przyjmuje się, że normalne ciśnienie krwi w spoczynku mieści się w zakresie 100-130 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 60-80 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. Jak się jednak okazuje, utrzymywanie jeszcze niższych wartości tych pomiarów może dać istotne skutki profilaktyczne przed poważnymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć