Strona głównaZdrowieKontrola nadciśnienia - skuteczne ćwiczenia

Kontrola nadciśnienia - skuteczne ćwiczenia

Nadciśnienie tętnicze dotyka 1,13 miliarda ludzi na całym świecie, a w 2019 roku było przyczyną 10,8 miliona zgonów. Jest ono jednym z głównych czynników ryzyka śmierci w wymiarze globalnym. Okazuje się jednak, że ciśnienie krwi można kontrolować dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej.
Kontrola nadciśnienia - skuteczne ćwiczenia [fot. Viktor Ristic from Pixabay]
Ponieważ stwarza wysokie ryzyko zawału serca lub udaru trzeba je monitorować. Zaleca się, aby osoby dorosłe sprawdzały poziom ciśnienia krwi przynajmniej co dwa lata.

Warto być aktywnym fizycznie. Ćwiczenia i wydają się być skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi, jednak izometryczny trening oporowy (isometric resistance training, IRT) wykazuje jeszcze wyższą efektywność w tym zakresie.

IRT to rodzaj treningu siłowego, podczas którego mięśnie wytwarzają siłę, ale nie ulega zmianie ich długość, np. pompki przy ścianie czy ćwiczenie „deski". Różni się to od bardziej tradycyjnego treningu siłowego, takiego jak przysiady lub pompki, podczas którego mięśnie skracają się i wydłużają w czasie ruchu.
Chcieliśmy sprawdzić, jak IRT obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem i czy te ćwiczenia nie stwarzają dodatkowego zagrożenia. Odkryliśmy, że IRT jest bardzo bezpieczny i powoduje znaczące zmiany w ciśnieniu krwi - prawie tak samo, jak dzięki stosowaniu leków obniżających ciśnienie- mówi dr Matthew Jones, autor badań.
Ćwiczenia są ważne dla kontrolowania nadciśnienia, ale wielu ludzi pozostaje nieaktywnych jako przyczynę tego wskazując brak czasu. - IRT to efektywny czasowo sposób na obniżenie ciśnienia, wymagający tylko 12 minut dziennie, dwa do trzech dni w tygodniu - wyjaśnia dr Jones.

IRT powodował poprawę różnych miar ciśnienia krwi, w tym centralnego ciśnienia krwi (ciśnienie w największej tętnicy serca - aorcie, będące ważnym predyktorem choroby sercowo-naczyniowej) oraz, w mniejszym stopniu, ambulatoryjne ciśnienie krwi (średnie ciśnienie krwi w okresie 24 godzin).

Co istotne, IRT jest bardzo przystępnym i łatwym do wykonania treningiem. To bardzo proste ćwiczenia, które mogą mieć bardzo silny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. - Osoby, które mogą mieć trudności z wykonywaniem bardziej „tradycyjnych" ćwiczeń, takich jak chodzenie, jazda na rowerze lub trening siłowy, ten rodzaj treningu jest dostępny i istotnie pomaga zarządzać nadmiernie wysokim ciśnieniem krwi - mówi dr Jones.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć