Strona głównaZdrowieKolonoskopia: co musisz wiedzieć o tym ważnym badaniu

Kolonoskopia: co musisz wiedzieć o tym ważnym badaniu

Kolonoskopia to jedno z badań pozwalających na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Badanie polega na obrazowaniu wnętrza jelita za pomocą wziernika zakończonego kamerą, z której obraz przesyłany jest na ekran monitora. Badanie wzbudza wiele obaw, jest jednak bezbolesne, bezpieczne i pozwala nie tylko wykryć raka jelita grubego, ale również pobrać diagnostyczne wycinki jelita, usunąć polipy czy zahamować krwawienie poprzez miejscowe podanie odpowiednich leków.
Kolonoskopia: co musisz wiedzieć o tym ważnym badaniu [Fot. Robert Przybysz - Fotolia.com]

Kolonoskopia: kto powinien zdecydować się na badanie?

Kolonoskopia to podstawowe badanie w przypadku podejrzenia: choroby jelit Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelit, zapalenia jelit, , nieprawidłowego wchłaniania oraz w przypadku biegunek niejasnego pochodzenia.
Wskazaniem do wykonania badania mogą być zaparcia, krew w stolcu czy znaczny ubytek wagi nieznanej przyczyny – mówi Ewa Felicka-Cieślak, specjalista chorób wewnętrznych. – Decyzję o skierowaniu na badanie podejmuje lekarz.
Ważna jest również profilaktyka. Takie badania powinna wykonać każda osoba między 50 a 75 rokiem życia. Osoby, których bliscy krewni chorowali na nowotwór jelita grubego, powinny wykonać badanie już po 40 roku życia.
Badanie profilaktyczne powinno się wykonywać co dziesięć lat – podkreśla Ewa Felicka. – Jeśli pacjent miał usuwane polipy, badania należy wykonywać dwa razy częściej.

Kolonoskopia: jak przygotować się do badania?

Przed badaniem konieczne jest oczyszczenie wnętrza jelit. Przez pięć dni przed badaniem pacjent powinien stosować dietę ubogoresztkową, czyli ubogą w . Należy również zrezygnować z ziaren, nasion i pestek. Nie należy więc jeść pieczywa z ziarnami, truskawek, maku, owoców kiwi, winogron a nawet pomidorów. Należy również zrezygnować z buraków – ich sok może zmienić zabarwienie jelita. Dzień przed badaniem pacjent przechodzi na ścisłą dietę i rozpoczyna przygotowanie preparatem przeczyszczającym.
Zaleca się przyjmowanie litra roztworu na 15-20 kg masy ciała – mówi doktor Felicka. – Zwykle chory przyjmuje cztery litry płynu jednorazowo na dzień przed badaniem, lub w dwóch dawkach np. dwa litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i dwa litry rano w dniu badania. Przygotowanie należy zakończyć na 3 – 4 godziny przed badaniem.
W dniu badania osoby przyjmujące leki nasercowe, obniżające ciśnienie oraz przeciwpadaczkowe, dawkują je jak co dzień popijając niewielka ilością wody. Na cztery godzin przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania płynów.

Kolonoskopia: jak przebiega badanie?

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, trwa od 15 do 40 minut. Badanie polega na wprowadzeniu rurki endoskopu do jelita grubego poprzez odbytnicę. Dzięki kamerze lekarz może obserwować wnętrze jelita na monitorze.
By uwidocznić światło jelita konieczne jest wprowadzenie do jego wnętrza powietrza i właśnie to może powodować odczuwalny przez pacjenta dyskomfort – mówi doktor Felicka. – Nie ma się jednak czego obawiać, spowodowane badaniem wzdęcia i dolegliwości bólowe brzucha ustępują samoistnie po kilku godzinach.
Decyzję o ewentualnym znieczuleniu podczas badania podejmuje lekarz w oparciu o wskazania medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta.

W świadczeniach gwarantowanych przez NFZ nie ma możliwości współpłacenia przez pacjenta za znieczulenie. Koszt podczas badań komercyjnych to średnio 200 zł, znieczulenie miejscowe jest o połowę tańsze.

Nie taka kolonoskopia straszna, co skuteczna

W ostatnich latach rozwinęły się także inne metody obrazowania światła jelita. Należy do nich między innymi kolonoskopia wirtualna (kolonografia), która polega na stworzeniu obrazu światła jelita za pomocą , przy podaniu pacjentowi kontrastu dożylnego. Badanie trwa około 15 -20 minut.
Rezonans magnetyczny może być badaniem uzupełniającym lub poprzedzającym kolonoskopię – dodaje Ewa Felicka. – Rezonans jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nie wymaga charakterystycznego dla kolonoskopii przygotowania. To badanie zaleca się szczególnie pacjentom obciążonym kardiologicznie, dla których przygotowanie do kolonoskopii może być obciążeniem ze względu na ilość wypijanego płynu. Rezonans zaleca się również pacjentom z cukrzycą ze względu na wahania glikemii, które mogą wystąpić przy długotrwałym byciu na czczo.
Inną metoda jest endoskopia kapsułkowa jelit, badanie polega na połknięciu przez chorego minikamery wyposażonej w nadajnik do przekazywania obrazu. Podczas przejścia przez przewód pokarmowy kapsułka wykonuje szereg zdjęć. Badanie trwa kilkanaście godzin.
Te metody mają jednak swoje ograniczenia – podkreśla Ewa Felicka. – Tylko klasyczna kolonoskopia daje możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego lub usunięcia polipa podczas badania.
CM Medyceusz

Tagi: kolonoskopia

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy