Strona głównaZdrowieKolejny powód, by jeść brokuły - ochrona jelit

Kolejny powód, by jeść brokuły - ochrona jelit

Brokuły już dawno zyskały sławę produktów bardzo korzystnych dla naszego zdrowia. Przykładowo, badania pokazały, że większa ilość warzyw krzyżowych zmniejsza ryzyko raka i cukrzycy typu 2. Teraz na Penn State odkryto, że brokuły zawierają cząsteczki, które pomagają chronić wyściółkę jelita cienkiego, hamując w ten sposób rozwój chorób jelit.
Kolejny powód, by jeść brokuły - ochrona jelit [fot. Gergely Meszárcsek from Pixabay]
- Wszyscy wiemy, że brokuły są dla nas dobre. Nasze badania pomagają odkryć mechanizmy wpływu brokułów i innych produktów na zdrowie myszy i prawdopodobnie ludzi. Okazuje się, że warzywa kapustne, takie jak , kapusta i , powinny być częścią zdrowej diety - mówi Gary Perdew z Penn State.

Ściana jelita cienkiego umożliwia przenikanie wody i składników odżywczych do organizmu, ale zapobiega dostawaniu się do organizmu cząsteczek jedzenia i bakterii, które mogłyby wyrządzić szkody. Niektóre komórki wyściełające jelito - w tym enterocyty, które pochłaniają wodę i składniki odżywcze; komórki kubkowe, które wydzielają ochronną warstwę śluzu w ścianie jelita; i komórki Panetha, które wydzielają enzymy trawienne - pomagają regulować tę aktywność i utrzymywać zdrową równowagę.

Jak odkryto, określone cząsteczki brokułów wiążą się z rodzajem białka zwanym czynnikiem transkrypcyjnym. To z kolei wpływa na funkcje komórek jelitowych.

W ramach testów grupę myszy karmiono dietą zawierającą 15 proc. brokułów - co odpowiada około 3,5 filiżanki tych warzyw dziennie dla ludzi - i grupę kontrolną typową dla myszy dietą bez brokułów. Następnie przeanalizowano tkanki zwierząt.

Jelita gryzoni, które nie były karmione brokułami, nie wykazywały aktywności wspomnianego, co zmieniało funkcje bariery jelitowej, skracało czas przejścia pokarmu przez cienkie, a także oznaczało: zmniejszenie ilości komórek kubkowych i ochronnego śluzu, osłabienie produkcji komórek Panetha i lizosomów oraz zmniejszenie liczby komórek enterocytów.

- Zdrowie jelit myszy, które nie były karmione brokułami, było zagrożone na różne sposoby. Nasze badania sugerują, że brokuły i inne produkty mogą być wykorzystywane jako naturalne źródła ligandów AHR (wspomnianych specyficznych białek), a dieta bogata w niebogata przyczynia się do odporności jelita cienkiego - wyjaśnia Perdew.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy