Strona głównaZdrowieKołdra obciążeniowa osłabia problem bezsenności

Kołdra obciążeniowa osłabia problem bezsenności

Kołdry obciążeniowe są bezpiecznym i skutecznym sposobem walki z bezsennością. Dzięki ich zastosowaniu u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi cierpiących na bezsenność poprawiła się jakość snu i zmniejszyła senność w ciągu dnia.
Kołdra obciążeniowa osłabia problem bezsenności [fot. JityPix from Pixabay]
Osoby stosujące kołdrę obciążeniową przez cztery tygodnie deklarowały znaczne zmniejszenie bezsenności, dłuższe utrzymywanie się snu, wyższy poziom aktywności w ciągu dnia oraz zmniejszone objawy , , czy .

- Jak się wydaje, efekt uspokajający i sprzyjający zasypianiu daje nacisk, jaki koc obciążeniowy wywiera na różne punkty ciała, stymulując odczuwanie dotyku oraz wrażenie dotykowe mięśni i stawów, podobnie jak akupresura i masaż - mówi dr Mats Alder, z Karolinska Institutet w Sztokholmie. - Bodźce naciskowe zwiększają pobudzenie przywspółczulne autonomicznego układu nerwowego i jednocześnie zmniejszają pobudzenie współczulne, co uważa się za przyczynę skutku - dodaje.

W eksperymencie z zastosowaniem kołdry wzięli udział ludzie, u których wcześniej zdiagnozowano kliniczną i współwystępujące zaburzenie psychiczne: depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub uogólnione zaburzenie lękowe.

Część uczestników spała pod ważącą 8 kilogramów kołdrą, dla niektórych była za ciężka i wybrali 6-kilogramową. Grupa kontrolna zaś sypiała pod kocem o wadze 1,5 kg. Większość użytkowników kołder obciążeniowych doświadczyła osłabienia problemów z bezsennością. Gdy po zakończeniu eksperymentów pacjenci ciągle sypiali pod takimi kołdrami, efekt lepszego snu się utrzymywał.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy