Strona głównaZdrowieKognitywne funkcje mózgu wpływają na szybkość chodzenia

Kognitywne funkcje mózgu wpływają na szybkość chodzenia

Kognitywne funkcje naszego mózgu to podstawowe działania tj. mówienie, myślenie, pamiętanie czy chociażby uczenie się. Najnowsze doniesienia zachodniej prasy medycznej wskazują na ścisły związek kognitywnych funkcji mózgu z szybkością chodzenia u ludzi starszych.
Kognitywne funkcje mózgu wpływają na szybkość chodzenia [© Liaurinko - Fotolia.com] Naukowcy z Yeshiva University w Bronksie zbadali grupę 186 seniorów w wieku conajmniej 70 lat, pod względem wpływu na szybkość chodzenia inteligencji werbanej oraz takich kognitywnych czynników jak szybkość czy rozwaga, a także pamięci. Badania obejmowały próby chodzenia z jednoczesnym czytaniem tekstu lub recytowaniem alfabetu oraz próby bez jakichkolwiek czynników przeszkadzających.

Badania pokazały, że szybkość kroku testowana bez czynników zakłócających, jest warunkowana elementami kognitywnymi takimi jak pamięć czy samokontrola. Zdolności werbalne także wpływają na szybkość kroku testowaną bez ingerencji, ale w mniejszym stopniu. W efekcie okazało się, że tylko pamięć i samokontrola warunkują chodzenie podczas ingerencji zewnętrznych czynników utrudniających.

Najbardziej reprezenatywną próbą, jeśli chodzi o miejsca publiczne jest oczywiście test z czynnikami przeszkadzającymi takimi jak wspomniane już czytanie czy recytowanie, co ma swoje uzasadnienie w fakcie, że na ulicy zawsze dociera do nas wiele bodźców zewnętrzych. Konkluzja nasuwa się następująca, że istotną rolę w poruszaniu się w miejscach publicznych odgrywa właśnie pamięć i samokontrola.

U starszych osób wolniejszy krok jest czynnikiem ryzyka często powodującym upadki. Odkrycie powyższych zależności może pomóc w wyjaśnieniu dlaczego kognitywne problemy demencji są często łączone z upadkami osób starszych.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy