Strona głównaZdrowieKoenzym Q10 a zespół przewlekłego zmęczenia

Koenzym Q10 a zespół przewlekłego zmęczenia

Nie można czuć się najlepiej, kiedy lekarz stwierdzi u nas zespół przewlekłego zmęczenia. I zamiast martwić się, czy nie trawi nas jakaś bardzo groźna choroba, warto ustalić czy "sprawcą" zamieszania nie jest koenzym Q10, a właściwie jego niedobór.
Koenzym Q10 a zespół przewlekłego zmęczenia [©  Robert Kneschke - Fotolia.com] Pamiętać trzeba, że to właśnie koenzym Q10 jest substancją z grupy witaminopodobnych, rozpuszczalnych w tłuszczach i występuje w prawie każdej komórce organizmu człowieka. Co ważne: jest on wręcz niezbędny w procesie produkcji energii, który odbywa się wewnątrz komórek.

Jego dodatkową funkcją jest działanie antyoksydacyjne, tzn. niwelowanie działania wolnych rodników – związków, które mogą zniszczyć, komórki organizmu. Ilość koenzymu Q10 w organizmie człowieka utrzymuje się na stałym poziomie dzięki równowadze pomiędzy jego produkcją i degradacją. Z upływem lat poziom koenzymu Q10 w organizmie ludzkim ulega zmniejszeniu, co może przyczynić się do pogorszenia sprawności poszczególnych narządów. Jest to o tyle istotne, że największe stężenie koenzymu występuje w sercu, nerkach oraz wątrobie.

Zdolność do syntezy koenzymu Q10 obniża się wraz z wiekiem – proces ten jest szczególnie widoczny po 40. roku życia. Na podkreślenie zasługuje fakt upośledzenia syntezy koenzymu w grupie pacjentów przyjmujących statyny (leki obniżające poziom cholesterolu). Podobnie zresztą działają inne leki, np. zmniejszające ciśnienie tętnicze (beta blokery, klonidyna) oraz trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Kolejnymi czynnikami zmniejszającymi poziom koenzymu Q10 w organizmie są np. nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zakażenia czy nadmierny i długotrwały wysiłek fizyczny.

Koenzym Q10 zwiększa wytwarzanie i wykorzystanie energii w komórkach, zwłaszcza mięśnia serca i mięśni szkieletowych. Jest on odpowiednikiem naturalnej substancji wytwarzanej przez komórki i jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez organizm. Q10 stosuje się przy zwalczaniu chorób układu krążenia, w chorobie niedokrwiennej serca, w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy. Usprawnia ponadto funkcjonowanie komórek mózgowych i całego układu nerwowego, zwiększa wydolność fizyczną organizmu i zmniejsza objawy zmęczenia.

W dermatologii koenzym Q10, jako jeden z ważniejszych antyoksydantów, jest od wielu lat uznanym czynnikiem zmniejszającym proces starzenia się skóry. Z kolei w kardiologii potwierdzono związek podawania koenzymu z poprawą sprawności serca. Udowodniono również, że koenzym Q10 może być przydatny w terapii nadciśnienia tętniczego. Także badania kliniczne nad przydatnością Q10 w terapii cukrzycy typu drugiego udowodniły, że podawanie koenzymu obniża ciśnienie tętnicze w tej grupie chorych oraz poprawia wyrównanie poziomu glukozy we krwi. Neurolodzy, po wstępnych badaniach klinicznych, potwierdzają, że koenzym może w przyszłości posłużyć jako lek wspomagający terapię w chorobie Parkinsona oraz w migrenie. I jeszcze onkologia - bardzo często poziom koenzymu Q10 w grupie pacjentów z chorobami nowotworowymi jest obniżony. We wstępnej fazie badań udowodniono np. że sam koenzym zmniejsza kardiotoksyczność niektórych chemioterapeutyków (antracyklin). Stopień uszkodzenia mięśnia sercowego w grupie pacjentów przyjmujących dodatkowo koenzym Q10 był znamiennie mniejszy niż w grupie kontrolnej, w której go nie podawano.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:01:23, 27-04-2010 borka

    Bardzo ciekawy artykuł - do polecenia dla znajomych. U mnie koenzym Q10 Vita Care został włączony do diety z powodu nadciśnienia, ale dzięki temu mniej odczuwam też dolegliwości związane z paradontoza. Zobaczymy jak to wpłynie na moją wydolność w czasie wiosennego rozruchu na rowerku
  • 14:59:18, 13-05-2010 Barbara P.

    Czy to prawda, ze vita care Q10 działa wspomagająco na odchudzanie? Wiem, ze koenzym Q10 obniza cisnienie i zwieksza wydolnosc organizmu, ale czy stymuluje tez efektywnosc spalania tkanki tluszczowej?
  • 22:58:34, 15-05-2010 alja9

    Koenzym Q10, bierze udział w przemianach metabolicznych, wiec w jakiś tam sposób wspomaga odchudzanie ale ile go trzeba by brać, żeby się odchudzić?? W każdym razie jest to produkt drogi, kupując go należy zwrócić uwagę na stosunek zalecanej dawki dziennej suplementu do ilości kapsułek i ceny produktu. Trzeba bezwzględnie pamietac, ze koenzym Q10 jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, dlatego też zaleca się aby przyjmować go np z preparatem Omega 3 co jeszcze bardziej podraża koszty gdyż dobry Omega3 do tanich nie nalezy..
    moze lepiej go zjadac w pokarmach bogatych w ten cud natury?
    Cytat:
    Koenzym Q10 jest to naturalna substancja wytwarzana przez wątrobę. Występuje też w niektórych produktach, zwłaszcza w tłustych rybach i owocach morza (bogatym źródłem koenzymu są makrela, łosoś, sardynki). Dosyć bogate w coQ10 jest surowe mięso (przede wszystkim wołowe), a zwłaszcza serce, nerki, wątroba i śledziona, a niewielkie jego ilości są również w świeżych owocach i warzywach, oleju sojowym i orzeszkach ziemnych. Przyjmowany jest on z pożywieniem, ale ulega zniszczeniu podczas gotowania i przetwarzania produktów. Ponieważ zaliczany jest do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, tylko w ich obecności jest wchłaniany z przewodu pokarmowego
    ze strony: http://www.cyberbaba.pl/content/view/675/167/
    ... zobacz więcej
  • 21:00:46, 02-08-2010 dotsterka

    Co do tego, że koenzym q10 jest drogi to się zgodzę niestety . Mi jednak udało się zakupić po bardzo korzystniej cenie, a mianowicie za 40 zł wraz z kosztami przesyłki. Jestem bardzo zadowolona, bo oprócz samego koenzymu zawiera też spektrum innych witamin takich jak magnez, cynk, żelazo co jest bardzo ważne dla Nas. Jeśli ktoś chciałby skorzystać to jeszcze jest szansa, bo pozostały bodajże na dzień dzisiejszy 2 sztuki. Oto link: http://www.hss.pl/dot/ns/articles.php?id=22 . W szczególności polecam wegetarianą, których dieta wymaga przyjmowania q10. Widzieliście może kiedyś wegetarian jakby by im brakowało bateri? To właśnie przez brak koenzymu, który jest zawarty głównie w mięsie.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy