Strona głównaZdrowieKobietom trudniej jest rzucić palenie

Kobietom trudniej jest rzucić palenie

Rzucenie palenia to wielkie wyzwanie niemal dla każdego palacza. Okazuje się jednak, że kobietom może być szczególnie trudno pozbyć się tego nawyku.
Kobietom trudniej jest rzucić palenie [fot.  Myriam Zilles z Pixabay]
Jak wskazują uczeni z St. Michael's Hospital w Toronto, u kobiet cześciej występuje lęk i depresja, co dodatkowo utrudnia walkę z wszelkimi nałogami. Ponadto dotychczas przeprowadzone testy pokazały, że mózgi kobiet inaczej reagują na nikotynę.

Rezygnacja z papierosów to jeden z głównych modyfikowalnych czynników ryzyka w zapobieganiu . Ma to szczególne znaczenie w związku z tym, że wspomniane choroby są główną przyczyną śmierci na całym świecie, a pali około 20 proc. światowej populacji.

W badaniach kanadyjskich lekarzy wzięło udział 200 osób w średnim wieku 56 lat. Uczestnicy palili przeciętnie prawie paczkę papierosów dziennie przez niemal cztery dekady. Większość pacjentów (dwie trzeci) miała poważne zaburzenia w postaci nadmiaru i trójglicerydów we krwi, podobnie dwie trzecie cechowała się nadciśnieniem, a połowa zmagała się z jakś chorobą serca. Jedna czwarta miała lub zaburzenia .

W ciagu pół roku 25 proc. uczestników rzuciło palenie, a niemal 30 proc. zmniejszyło liczbę wypalanych papierosów o ponad połowę. Wśród czynników mających wpływ na sukces w walce z nałogiem były: ilość wizyt w klinice, stosowanie leków, np. warenikliny, płeć i zdolność do płacenia profesjonalnej pomocy w zmaganiu z chorobami i nałogiem. Jak się okazało, kobiety cechowały się średnio o połowę niższymi szansami na pozbycie się szkodliwego nawyku palenia.

Według autorów może za to odpowiadać kilka przyczyn. Jedną z nich może być to, że mózgi kobiet inaczej reagują na nikotynę, więc mogą mieć utrudnione zadanie rezygnacji z dostarczania sobie tej substancji. Ponadto wskaźnik objawów depresji i lęku był znacznie wyższy wśród pań (41 proc.) niż u panów (21 proc.), co dodatkowo utrudniało walkę z nałogiem, nawet przy silnym postanowieniu jej podjęcia.

Wyniki badań przedstawiono podczas Canadian Cardiovascular Congress w Montrealu.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy