Strona głównaZdrowieKlucz do spowolnienia starzenia się - odpowiedni poziom żelaza

Klucz do spowolnienia starzenia się - odpowiedni poziom żelaza

Utrzymanie zdrowego poziomu żelaza we krwi może być kluczem do lepszego starzenia się i dłuższego życia.
Klucz do spowolnienia starzenia się - odpowiedni poziom żelaza [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Brytyjscy i niemieccy badacze skoncentrowali się na trzech miarach związanych ze starzeniem się biologicznym: długości życia, latach życia wolnego od chorób i wyjątkowej .

Biologiczne starzenie się to tempo, w jakim nasze organizmy słabną wraz z upływem lat; różni się ono w zależności od ludzi i ma związek z groźnymi chorobami, w tym chorobami serca, demencją i nowotworami.

Uczeni zidentyfikowali dziesięć regionów genomu powiązanych z długością życia, zdrowiem i długowiecznością. Odkryli też, że grupy genów powiązane z żelazem były nadreprezentowane we wszystkich trzech miarach starzenia się. Jak ustalili, to geny zaangażowane w metabolizm żelaza we krwi są częściowo odpowiedzialne za zdrowe, długie życie.

Na poziom żelaza we krwi ma wpływ dieta, a nadmiernie wysoka lub zbyt niska jego ilość jest powiązana ze schorzeniami charakterystycznymi dla starości, takimi jak , choroba wątroby i osłabienie zdolności organizmu do zwalczania .

Według badaczy opracowanie leku, który mógłby naśladować wpływ zmienności genetycznej na metabolizm żelaza, może pomóc przezwyciężyć niektóre skutki .
Badania sugerują, że wysoki poziom we krwi skraca ilość zdrowych lat życia, a utrzymywanie odpowiedniej ilości tego pierwiastka może zapobiec uszkodzeniom związanym z wiekiem. Sądzimy, że nasze odkrycia dotyczące metabolizmu żelaza mogą również pomóc wyjaśnić, dlaczego duża ilość bogatego w żelazo czerwonego mięsa w diecie przekłada się na wyższe ryzyko chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby serca - mówi dr Paul Timmers z Uniwersytetu w Edynburgu.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy