Strona głównaZdrowieKilkuminutowy spacer powstrzyma uszkodzenia naczyń spowodowane długim siedzeniem

Kilkuminutowy spacer powstrzyma uszkodzenia naczyń spowodowane długim siedzeniem

Badanie przeprowadzone na Indiana University wykazało, że trzy dość powolne 5-minutowe spacery mogą odwrócić uszkodzenia tętnic nóg powstałe podczas trzech godzin pozostawania w pozycji siedzącej.
Kilkuminutowy spacer powstrzyma uszkodzenia naczyń spowodowane długim siedzeniem [fot. Free-Photos from Pixabay]
Długi wiąże się z różnymi czynnikami ryzyka, takimi jak wyższy poziom i większy obwód talii, które z kolei mogą prowadzić do i . Kiedy ludzie pozostają dłużej w pozycji siedzącej, mięśnie wiotczeją i nie kurczą się, aby krew mogła być skutecznie pompowana do serca. Krew może gromadzić się w nogach i negatywnie oddziaływać na funkcję śródbłonka tętnic, czyli zdolność naczyń krwionośnych do rozszerzania się.

- Wiele dowodów epidemiologicznych wiąże czas pozostawania w pozycji siedzącej z różnymi chorobami przewlekłymi, a przerwanie siedzenia z korzystnymi skutkami sercowo-naczyniowymi, jednak mało jest na to dowodów eksperymentalnych - mówi Saurabh Thosar, autor badań. - Pokazaliśmy, że długotrwałe siedzenie zaburza funkcję śródbłonka, który jest wczesnym markerem choroby sercowo-naczyniowej, i że przerwanie okresu siedzenia zapobiega pogorszeniu tej funkcji - dodaje.

Jak ustalono, rozszerzenie głównej tętnicy w nogach w wyniku zwiększonego przepływu krwi zostało osłabione nawet o 50 procent po zaledwie jednej godzinie siedzenia. U uczestników badania, którzy spacerowali przez 5 minut po każdej godzinie siedzenia jednak funkcja tej tętnicy nie uległa zmianie. Stało się tak prawdopodobnie odpowiada za to wzrost aktywności mięśni i przepływu krwi.
Dorośli Amerykanie siedzą przez około osiem godzin dziennie. Zaburzenia funkcji śródbłonka jest znaczące już po godzinie siedzenia. Jednak lekka aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu temu - wyjaśnia Thosar.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy