Strona głównaZdrowieKilka łatwych do przestrzegania zasad odchudzania pozwoli osiągnąć sukces

Kilka łatwych do przestrzegania zasad odchudzania pozwoli osiągnąć sukces

Niemal każdy choć raz obiecywał sobie, że od określonej daty (następnego dnia, kolejnego miesiąca, nowego roku) przejdzie na zdrowszą dietę. Niewielu ludziom jednak udaje się dotrzymać obietnic. Tymczasem, jak wskazują uczeni, kilka małych sztuczek może zrobić różnicę i ułatwić uzyskanie wymarzonych efektów odchudzania.
Kilka łatwych do przestrzegania zasad odchudzania pozwoli osiągnąć sukces Jak wynika z badań uczonych z Food and Brand Lab przy Cornell University, ludzie często nieświadomie się przejadają i to jest główny powód porażek w walce o ładniejszą sylwetkę i lepsze zdrowie.

Bezrefleksyjne, bezwiedne jedzenie wiąże się z określonymi przyzwyczajeniami i otoczeniem. Łatwa dostępność do niezdrowego jedzenia w kuchni lub na półkach supermarketu, a także relaks przed TV z przekąskami, to przykłady aspektów, które warto wyeliminować. Wiedza na ten temat umożliwia podjęcie odpowiednich środków zaradczych, które są kluczem do i wypracowania zdrowych nawyków.

Amerykańscy uczeni, chcąc zrozumieć, jakie „sztuczki" są przydatne, by , zorganizowali National Mindless Eating Challenge, internetowy program utraty wagi poprzez zmianę nawyków i otoczenia. Uczestnikom wysłano e-mail z zasadami, których mieli przestrzegać, badani zaś co miesiąc odsyłali kwestionariusze z informacjami dotyczącymi podporządkowania się zaleceniom i utraty na wadze. Dane ok. 500 osób są jednoznaczne: 42 proc. tych, którzy uczestniczyli w programie, schudło, a 27 proc. zachowało dotychczasową wagę. Najwięcej kilogramów straciły osoby stosujące się do podanych wskazówek.

Zasady rekomendowane przez badaczy są proste. Pierwsza dotyczy pozbycia się kuchni czy spiżarni niezdrowych produktów, bo ich słabsza dostępność sprzyja postanowieniu o przejściu na dietę. Druga reguła głosi, że powinno się unikać jedzenia bezpośrednio z opakowania, a zawsze przesypywać przekąski do miski czy innego naczynia - pałaszowanie bezpośrednio z torebki czy pudełka utrudnia kontrolę ilości zjadanego artykułu. Następna zasada jest taka, że warto sięgać po , by nie pozostawać na czczo więcej niż trzy lub cztery godziny. Kolejna dotyczy tego, by na śniadanie lub co najmniej w ciągu godziny od przebudzenia się sięgnąć po coś ciepłego - może to być lub herbata, ale i można przygotować gorące tosty. Następna skuteczna rada brzmi: warto odłożyć sztućce pomiędzy kolejnymi kęsami, to pozwoli dłużej żuć jedzenie i szybciej zacząć odczuwać nasycenie.

Mniej efektywnymi zleceniami okazały się: mycie i nitkowanie zębów po kolacji, by mieć powód zrezygnowania z ewentualnej przekąski; lekkie ściśnięcie paska przed przystąpieniem do jedzenia; a także pozwolenie sobie na raczenie się jakimkolwiek produktem, o ile nie zje się go więcej niż trzy kęsy.

Jak przekonują autorzy badań, nie ma sensu robić wielkich planów odchudzania. Drobne, konsekwentnie przestrzegane modyfikacje są dostatecznie skuteczne.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Medical Internet Research.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 11:46:30, 02-11-2014 ~gość: 77.255.51.xxx

    Tutu-rutu... bzdury piszecie!!!! Trzeba zaznaczyć,że to są rady dla ludzi bez problemów zdrowotnych, a kto ich nie ma w wieku 50- 60 lat? Spróbujcie dać rady tym z problemami z tarczycą np.Niedoczynność.Mam ją,mam wiedzę o żywieniu - i co? Zaden p.dr nie wie co z tym zrobić,jak nie utyć. PISZCIE ALE MADRZE1
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć