Strona głównaZdrowieKiepski sen sprzyja stłuszczeniu wątroby

Kiepski sen sprzyja stłuszczeniu wątroby

Osoby prowadzące siedzący tryb życia i źle sypiające, są bardziej narażone na stłuszczenie wątroby.
Kiepski sen sprzyja stłuszczeniu wątroby [fot. Foundry Co from Pixabay]
Stłuszczenie wątroby jest jedną z główną na świecie - dotyczy nawet około jednej czwartej dorosłej populacji. Chorobie sprzyjają zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca typu 2, a może ona prowadzić do schyłkowej niewydolności wątroby, co jest poważnym obciążeniem zdrowotnym i ekonomicznym dla społeczeństwa.

- Ludzie, którzy źle sypiają w nocy i długo drzemią w ciągu dnia, są najbardziej narażeni na stłuszczenie wątroby - mówi dr Yan Liu z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Guangzhou w Chinach. - Nasze badanie wykazało, że poprawa jakości miała związek z o 29-procentowym zmniejszeniem ryzyka stłuszczenia wątroby - dodaje.

Jak pokazały dane ponad 5 tysięcy ludzi, późna pora snu, chrapanie i drzemka w ciągu dnia trwająca ponad 30 minut miały istotny związek ze zwiększonym ryzykiem stłuszczenia wątroby. Już umiarkowana poprawa jakości snu jednak doprowadziła do zmniejszenia prawdopodobieństwa tej dolegliwości o 29 proc. Osoby prowadzące siedzący tryb życia i mające brzuszną cechowały się najbardziej widocznymi negatywnymi skutkami złej jakości snu w porównaniu do innych.

- Nasze badanie wskazuje, że nawet umiarkowana poprawa jakości wystarcza, aby osłabić zagrożenie stłuszczeniem wątroby, szczególnie w przypadku osób prowadzących niezdrowy tryb życia - zauważa dr Liu. - Biorąc pod uwagę, że duży odsetek osób zmagających się ze słabą jakością snu, u których dolegliwość nie jest zdiagnozowana i pozostaje nieleczona, potrzeba dalszych badań i opracowania strategii poprawy jakości nocnego odpoczynku - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy