Strona głównaZdrowieKiepska dieta sprzyja chorobom serca

Kiepska dieta sprzyja chorobom serca

Dzięki zdrowszej diecie można by zapobiec ponad dwóm trzecim zgonów z powodu chorób serca na całym świecie, mówią eksperci z European Heart Journal.
Kiepska dieta sprzyja chorobom serca [fot. Guillermo Vuljevas from Pixabay]
Ponad sześciu milionów zgonów można by uniknąć, ograniczając spożycie przetworzonej żywności, słodkich napojów, tłuszczów trans i nasyconych oraz zmniejszając ilość soli i cukru, przy jedoczesnym zwiększeniu spożycia , owoców, warzyw, orzechów i produktów pełnoziarnistych.
Niezdrowa dieta, i wysoki poziom to trzy główne przyczyny zgonów w wyniku zawałów serca i dusznicy bolesnej - mówi dr Xinyao Liu z Central South University w Changsha w Chinach.
Do analiz zebrano dane gromadzone przez kilka dekad ze 195 krajów. W samym 2017 roku 126,5 mln osób chorowało na chorobę niedokrwienną serca i odnotowano 10,6 mln nowych diagnoz tej choroby. Choroba niedokrwienna serca spowodowała wówczas 8,9 mln zgonów, co stanowi 16 proc. wszystkich zgonów, tymczasem w 1990 odsetek zgonów z jej powodu wyniósł 12,6 proc.

Skąd ten wzrost? - Jakkolwiek poczyniono postępy w zapobieganiu i poprawie przeżywalności pacjentów, szczególnie w krajach rozwiniętych, liczba osób dotkniętych tymi problemami zdrowotnymi rośnie w wyniku zwiększenia się populacji i starzenia się społeczeństw.

Badacze obliczyli wpływ jedenastu czynników ryzyka na zgon z powodu choroby niedokrwiennej serca. Pod uwagę wzięli: dietę, nadciśnienie, poziom cholesterolu, ilość glukozy, palenie papierosów, wskaźnik masy ciała (BMI), zanieczyszczenie powietrza, poziom aktywności fizycznej, czynności nerek, ekspozycję na ołów i ilość wypijanego alkoholu.

Obliczono, że przy niezmienionych wszystkich innych czynnikach ryzyka, dzięki stosowaniu zdrowszej diety można by zapobiec aż 69,2 proc. na całym świecie można by zapobiec. Ponad połowy tych zgonów można by uniknąć, utrzymując skurczowe ciśnienie krwi na poziomie 110-115 mmHg, a ponad 40 procentom śmierci dałoby się zapobiec dzięki zachowaniu poziomu LDL w przedziale 0,7-1,3 mmol / l.
Chorobie niedokrwiennej serca można w dużej mierze zapobiec dzięki zdrowym działaniom i każdy powinien poprawić swoje codzienne nawyki. Co więcej, potrzebne są strategie dostosowane do lokalnych warunków - na przykład, programy mające na celu zmniejszenie spożycia soli mogą przynieść największe korzyści w regionach, w których jest ono nadmiernie wysokie - wskazuje dr Liu.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy