Strona głównaZdrowieKieliszek wina przed zapaleniem papierosa chroni naczynia krwionośne

Kieliszek wina przed zapaleniem papierosa chroni naczynia krwionośne

Picie niewielkich ilości czerwonego wina jest powszechnie uważane za ochronne dla serca. Okazuje się, że kieliszek lub dwa tego trunku przed zapaleniem papierosa może przeciwdziałać niektórym krótkoterminowym negatywnym skutkom palenia w naczyniach krwionośnych.
Kieliszek wina przed zapaleniem papierosa chroni naczynia krwionośne [fot. Wolfgang Claussen from Pixabay]
Dym papierosowy powoduje ostre uszkodzenie śródbłonka, zapalenie naczyń oraz starzenie się komórek. Czerwone wino z kolei stymuluje tworzenie się tlenku azotu i innych związków, które poprawiają funkcję śródbłonka w tętnicach wieńcowych.
Chcieliśmy sprawdzić, jakie jest oddziaływanie czerwonego na naczynia krwionośne przed okazjonalnym zapaleniem papierosa u zdrowych osób. Odkryliśmy, że napicie się wina zapobiegało większości uszkodzeń naczyń wywoływanych paleniem - mówi Viktoria Schwarz z Uniwersytet Kraju Saary.
Wiadomo, że palenie powoduje uwalnianie mikrocząstek do krwiobiegu - pochodzą one z komórek śródbłonka, płytek krwi i monocytów i wskazują, że komórki w naczyniach krwionośnych ulegają uszkodzeniu. W przypadku osób, które serwowały sobie czerwone wino przed paleniem , wspomniane zmiany komórkowe nie wystąpiły.

Innym procesem biochemicznym, na który wpływa palenie, jest aktywność enzymu telomerazy. to struktury ochronne chromosomów, podczas starzenia się ulegają jednak skracaniu, aż tracą swoje właściwości. Odkryto, że w grupie, która zapaliła papierosa bez wcześniejszego wypicia czerwonego wina, aktywność telomerazy spadła o 56 proc., podczas gdy wśród ludzi, którzy wypili nieco wina, spadek ten wyniósł jedynie 20 proc.

Jak mówią autorzy, odkryli potencjał czerwonego wina jako strategii ochronnej przed markerami uszkodzenia naczyń. Eksperci zaznaczają, że nie zachęcają do palenia papierosów czy picia alkoholu, ale wskazują, że istotne jest wyjaśnienie mechanizmów uszkodzeń i ochrony układu naczyniowego, a to toruje drogę do przyszłych badań klinicznych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy