Strona głównaZdrowieKiedy warto wykonać test słuchu

Kiedy warto wykonać test słuchu

Kiedy zaczyna ci się wydawać, że obecnie nikt nie mówi wyraźnie, a wszyscy mamroczą, warto poddać się testowi słuchu. Podczas gdy wielu ludzi dość regularnie bada wzrok, sprawdzanie poziomu zdolności słyszenia jest raczej zaniedbywane i łatwo można przeoczyć fakt, że gorzej słyszymy. Wendy Davies, szefowa audiologii w Siemens Hearing Instruments, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące słuchu.
Kiedy warto wykonać test słuchu [© Rob Byron - Fotolia.com] 1. Czy problemy ze słuchem są bardziej powszechne wśród osób starszych?

Każdy może doświadczyć kłopotów ze słuchem. Niektórzy rodzą się głusi, ale pogorszenie zdolności słyszenia może nastąpić bez względu na wiek. Jednakże, wspomniany problem częściej dotyczy osób starszych, a składa się na to kilka powodów. Wieloletnie narażenie na hałas skutkuje po latach uszkodzeniem zmysłu słuchu. Komórki włoskowate ucha wewnętrznego zaczynają gorzej funkcjonować, zmienia się struktura w narządach słuchu czyniąc je mniej wrażliwymi na fale dźwiękowe.

2. Jak często powinno się badać słuch?

Każdy, kto regularnie doświadcza nadmiernego hałasu, powinien wykonywać test słuchu co roku. Warto udać się na badanie natychmiast po spostrzeżeniu zmian zdolności słyszenia lub w przypadku częstego doświadczania dzwonienia, czy też brzęczenia w uszach. Poza tym, standardem jest badanie słuchu co trzy lata.

3. Czy ignorowanie problemów ze słuchem w sposób nieunikniony prowadzi do głuchoty?

Choć profesjonalna pomoc powinna być uważana za niezbędną, wizyta u lekarza nie gwarantuje powrotu do zdrowia. Ignorowanie problemów ze słuchem nie musi skończyć się głuchotą. Zwykle jednak prowadzi m. in. do kłopotów natury psychologicznej, takich jak poczucie izolacji, niepewność, nastroje depresyjne.

4. Gdy ktoś udziela nieadekwatnych odpowiedzi i nie odpowiada na dzwonek do drzwi lub dźwięk telefonu, oznacza to, że ma problemy ze słuchem?

Tak, tego rodzaju zachowanie zwykle jest przejawem pogorszenia zdolności słyszenia. Do innych wskaźników należą:

- częste prośby o powtórzenie wypowiedzianych słów;

- ustawianie głośności telewizora lub radia na poziomie, który inni odczuwają jako nazbyt wysoki;
- problemy z prowadzeniem rozmowy, jeśli w tle słychać muzykę;

- zmiany w osobowości - unikanie kontaktów z innymi (ponieważ wymagają sprawnej komunikacji), izolowanie się, niechęć do spotkań towarzyskich.

5. Jeśli kłopoty ze słuchem są zdiagnozowane, czy istnieje alternatywa dla dużych, niezgrabnych aparatów słuchowych?

Na rynku dostępne są rozmaite aparaty słuchowe. Istnieją małe, dyskretne aparaty w różnych kolorach i wzorach. Wśród urządzeń tego rodzaju wyróżnia się:

- aparaty pudełkowe; złożone ze wzmacniacza umieszczonego w kieszeni i mikrofonu oraz słuchawki przy uchu;
- aparaty zauszne; jednoczęściowe, noszone za uchem;
- wewnątrzuszne, także jednoczęściowe;
- wewnątrzkanałowe, również jednoczęściowe, noszone wewnątrz przewodu słuchowego, a przez to niewidoczne.

6. Jak dowiedzieć się czy problemy ze słuchem nie wynikają jedynie nadmiaru woskowiny?

Lekarz rodzinny lub wykwalifikowana pielęgniarka mogę udzielić odpowiedzi, czy kłopoty ze słuchem sprowadzają się do nadmiaru woskowiny. Nagromadzone czopy woskowinowe zamykają światło przewodu i wywołują upośledzenie słuchu. Usunięcie ich, zwykle poprzez płukanie ucha lub zastosowanie kropli rozmiękczających woskowinę, rozwiąże problem.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy