Strona głównaZdrowieKiedy stres staje się groźny

Kiedy stres staje się groźny

Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z życia, ale warto umieć rozpzonać, kiedy staje się na tyle silny i uporczywy, że zmienia codzienność w walkę o przetrwanie.
Kiedy stres staje się groźny
Jednym z głownych objawów nadmiernego poziomu stresu, tj. takiego, z którym sobie nie radzimy i nie słabnie wraz z czasem, jest to, że nie można skoncentrować się na zajęciach, które do tej pory stanowiły pewną rutynę. Gdy głowa ciągle jest zajęta negatywnymi myślami, to sygnał że sprawy nie idą w dorbym kierunku. Wskazuje to na utratę zdolności do skupiania uwagi na różnych myślach.

Inna wskazówka nadmiernego stresu to zmniejszona umiejętność odpowiedniego reagowania na bodźce. Najprostsze zadania są niechętnie wykonywane i zaczyna się unikać wszelkich wyzwań i obowiązków. Wymyśla się coraz to nowsze wymówki, by nie uczestniczyć w spotkaniach, nie brać w niczym udziału.

Wreszcie, nadmiernemu stresowi zawsze towarzyszą . To, jak śpimy, jest główną wskazówką naszego stanu emocjonalnego, zdrowia naszego mózgu. Uporczywe negatywne myśli stają sie poważnym problemem, kiedy oddziałują na rytm biologiczny, taki jak ten związany ze . Oznacza to konieczność podjęcia działań, które nie tylko osłabią skutki stresu, ale sprawią, że wyuczone zostaną inne reakcje nań, takie, które pozwolą organizmowi w większej mierze zdystansować się do tego, co wywołuje i niepokój.

Pierwszym krokiem, mówią eksperci, jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie się przed samymi sobą do zmagania się z zaburzeniami w związku ze stresem. Dalszym działaniem jest rozmowa na ten temat z innymi ludźmi, otwarte przedstawienie sprawy. Najlepiej rozmawiać z tymi bliskimi, którzy doświadczyli podobnego, wysokiego poziomu stresu. Kiedy jednak takie konsultacje nie pomagają, warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który wskaże kolejne kroki w działaniach na rzecz zmniejszenia stresu tak, aby nie poprowadził do rozwoju chorób, zarówno tych somatycznych, jak i .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy