Strona głównaZdrowieKiedy pies ma grypę - zagrożenie dotyczy niemal każdego czworonoga

Kiedy pies ma grypę - zagrożenie dotyczy niemal każdego czworonoga

Pies również może zachorować na grypę. Rodowód choroby nie jest znany, sądzi się, że pochodzi od grypy koni lub ptasiej grypy. W każdym razie jest dla zwierzaka uciążliwa i może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci zwierzęcia.
Kiedy pies ma grypę - zagrożenie dotyczy niemal każdego czworonoga [Fot. hedgehog94 - Fotolia.com] nie jest groźna dla ludzi, ale stanowi poważne zagrożenie dla samych zwierząt. Szacuje się, że wskaźnik śmierci psów z jej powodu wynosi 10 proc. w przypadku braku leczenia. Psia rozwija się w wyniku zakżenia jednym z dwóch wariantów wirusa - H3N8 i H3N2, które wystepują na całym świecie.

Choroba jest przenoszona drogą kropelkową przez wydzieliny układu oddechowego wydostające się na zewnątrz z powodu kaszlu, szczekania i kichania. Psy mające kontakt z zarażonymi czworonogami w miejscach takich jak hotele dla psów, schroniska, czy fryzjer dla zwierząt, są szczególnie narażone na chorobę.

Należy udać się do weterynarza, gdy dostrzeże się u psa takie objawy, jak , kichanie, gorączka, zmniejszony , gorączka, wymioty, osowiałość, i katar. Objawy mogą oznaczać inną chorobę, więc badanie przez weterynarza jest konieczne, by okreslić rodzaj dolegliwości. U niektórych psów grypa może przebiegać łagodnie i niemal bezobjawowo, u innych symptomy są bardzo silne. W większości przypadków symptomy ustępują po 10 do 30 dniach.

Aby uchronić czworonoga przed zagrożeniem chorobą, można go zaszczepić. Jest to jednak możliwe tylko przed infekcją - gdy pojawiają się objawy, na szczepienie jest za późno. Również mogą czasami „złapać" wirusa z zainfekowanych psów, dla nich zaś nie istnieje szczepionka przeciw grypie.

Jeśli chodzi o leczenie grypy u psów, w łagodnych przypadkach weterynarz może po prostu zalecić dłuższy odpoczynek i monitorowanie objawów u psa w domu, a także dokonanie zmian w diecie i ilości podawanej wody. Jeśli kaszel jest bardzo uciążliwy, przepisuje się odpowiednie leki hamujące kaszel, a w razie wtórnego zakażenia bakteryjnego podaje się antybiotyki.

Psy bardzo ciężko chore mogą wymagać hospitalizacji - intensywna opieka obejmuje płyny podawane dożylnie, antybiotyki i tlenoterapię.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy