Strona głównaZdrowieKiedy alkohol jest nabardziej szkodliwy dla mózgu

Kiedy alkohol jest nabardziej szkodliwy dla mózgu

Dowody na szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie mózgu są jasne, teraz jednak eksperci wskazali trzy kluczowe okresy w życiu, w których skutki alkoholu prawdopodobnie będą najsilniejsze.
Kiedy alkohol jest nabardziej szkodliwy dla mózgu [Fot. Dreamers - Fotolia.com]
Według badaczy z Australii i Wielkiej Brytanii w trzech okresach mózg może być szczególnie wrażliwy na szkodliwe działanie : ciąża, późniejszy okres dojrzewania (15-19 lat), i (powyżej 65 lat).

Na całym świecie około 10 proc. ciężarnych kobiet pije alkohol, a wskaźnik ten jest jeszcze znacznie wyższy w krajach europejskich. Intensywne picie alkoholu podczas ciąży może powodować zaburzenia u płodu - ze zmniejszeniem objętości mózgu i zaburzeniami funkcji poznawczych włącznie. Nawet niskie lub umiarkowane spożycie trunków w czasie ciąży ma związek z psychicznymi i behawioralnymi problemami u potomstwa.

Jeśli chodzi o okres dojrzewania, ponad 20 proc. osób w wieku 15-19 lat w Europie i innych krajach o wyższych dochodach co najmniej sporadycznie się upija. Tymczasem testy pokazują, że w tym czasie wiąże się ze zmniejszoną objętością mózgu, słabszym rozwojem istoty białej (co ma kluczowe znaczenie dla wydajnego funkcjonowania mózgu) oraz deficytami różnych .

Co do ludzi starszych, wykazano, że zaburzenia związane z piciem alkoholu są jednym z najsilniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka wszystkich typów demencji w porównaniu z takimi czynnikami, jak nadciśnienie i palenie papierosów. Chociaż zaburzenia związane z alkoholem są stosunkowo rzadkie u osób starszych, nawet umiarkowane picie oznacza znaczną utratę objętości mózgu.

Ponadto trendy demograficzne mogą potęgować wpływ alkoholu na zdrowie mózgu. Przykładowo, zagrożenie nieumiarkowanym piciem alkoholu dotyczy obecnie tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, prognozuje się, że w następnej dekadzie globalna konsumpcja napojów wyskokowych wzrośnie jeszcze bardziej.

Eksperci wskazują też możliwy wpływ pandemii COVID-19 na ilość wypijanego alkoholu - nie jest on jasny, ale wiadomo, że po innych poważnych kryzysach zdrowia publicznego ilość wypijanego alkoholu wzrosła.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy