Strona głównaZdrowieKażdy z nas dodatkowo je ekwiwalent trzech cheeseburgerów

Każdy z nas dodatkowo je ekwiwalent trzech cheeseburgerów

Codziennie zjadamy, nie przyznając się do tego, równowartość trzech dodatkowych cheeseburgerów McDonald's - niezależnie od talii.
Każdy z nas dodatkowo je ekwiwalent trzech cheeseburgerów [fot. Stoyan Stoyanov from Pixabay]
Jak odkryli uczeni z Uniwersytetu Essex, wszyscy, zarówno jak i szczupli ludzie, mylą się co do ilości serwowanego sobie jedzenia i to niezależnie od tego, ile ważą.

Wzięto pod uwagę ilość energii, jaką dana osoba spala w ciągu dnia i okazuje się, że wszyscy błędnie podają, ile kalorii przyjmują, średnio o 900 kcal. Okazało się, że ponieważ osoby otyłe spalają więcej energii wykonując codzienne czynności, nie podają bardziej błędnych informacji niż osoby szczupłe.

Chociaż różnica w zgłaszanych posiłkach i rzeczywistym spożyciu była większa u osób otyłych, w rzeczywistości spalają one więcej kalorii niż osoby nieotyłe.

„Różnica między deklarowanym jedzeniem a rzeczywistymi wydatkami energetycznymi była większa u otyłych niż u osób o normalnej wadze, ale nie dlatego, że ci pierwsi nie mówili prawdy na temat tego, ile zjedli, tylko dlatego, że spalali znacznie więcej energii każdego dnia niż ich szczupli rówieśnicy", mówią eksperci.

„Większe ciała potrzebują więcej energii o każdej godzinie dnia, a szczególnie podczas , ponieważ przenoszenie większej wagi jest cięższą pracą", wskazują uczeni.

W badaniu wzięło udział kilkaset osób o różnej sylwetce w średnim wieku 54 lat. Prowadziły one dziennik żywności, a następnie sprawdzano, ile energii realnie zużywały dzięki radioaktywnej wodzie i badaniom moczu.

Jakkolwiek osoby otyłe błędnie podawały, ile zjadały, średnio o 1200 kalorii, a szczuplejsi uczestnicy o 800 kalorii, w rzeczywistości osoby otyłe spalały o 13 procent, tj. o 400 kalorii więcej.

900 kcal. to m. in.:
 • 3 cheeseburgery McDonald's
 • 5 bardzo dużych piw
 • 7 opakowań solonych
 • 18 jabłek
 • 300 sztuk cherry
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Aktywni 50+
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy