Strona głównaZdrowieKawa zmniejsza ryzyko dny moczanowej u kobiet

Kawa zmniejsza ryzyko dny moczanowej u kobiet

Parę filiżanek kawy dziennie przez okres kilku lat o połowę zmniejsza ryzyko dny moczanowej u kobiet po menopauzie, informują bostońscy uczeni
Choroba charakteryzująca się nagromadzeniem w organizmie kwasu moczowego, który przybiera postać kryształków i w nadmiernych ilościach odkłada się w różnych częściach ciała, Dna jest rzadka u młodych kobiet, ale występuje u około jednej na 20 kobiet po menopauzie. Ataki choroby nadchodzą i odchodzą samoczynnie, w początkowej fazie dolegliwość dotyczy głównie stóp.

- Ból towarzyszący chorobie jest opisywany jako jeden z najsilniejszych, spośród doświadczanych przez ludzi, podobny do towarzyszącego np. złamaniu kości. Nie można chodzić, a nawet przedmiot o wadze prześcieradła jest nie do uniesienia - powiedział dr Hyon Choi z Boston University's School of Medicine, współautor badań.

Poprzednie badania przeprowadzone przez dr. Choi wykazały, że picie kawy obniża ryzyko dny u mężczyzn. Tym razem uczeni sprawdzili, czy kawa jest skuteczna także w przypadku kobiet.

Naukowcy przeanalizowali 89 433 przypadki choroby, które zostały odnotowane w Nurses' Health Study od 1979 roku. Uczeni zgłębiali styl życia, dietę, rodzaje wypijanych napitków, etc. prosząc uczestniczki o wypełnianie szczegółowych kwestionariuszy co dwa lata od 1980 roku.

Jednocześnie poddawano kontroli inne czynniki ryzyka dny, takie jak masa ciała, spożycie alkoholu, stosowanie leków moczopędnych oraz spożycie przetworów mlecznych i odkryto, że picie kawy ma znaczny wpływ na obniżenie ryzyka pierwszego ataku dny moczanowej.

Im wyższa była ilość wypijanej kawy, tym niższe prawdopodobieństwo napadu choroby. Ryzyko dny było o 22 procent niższe przy ilości kawy na poziomie 1-3 filiżanek dziennie, a 57% niższe u pań, które codziennie piły cztery 4 filiżanki kawy w porównaniu do kobiet stroniących od tego trunku.

Wyniki badania ukazały się we wrześniowym wydaniu „American Journal of Clinical Nutrition".

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy