Strona głównaZdrowieKawa z kofeiną - jak działa na organizm

Kawa z kofeiną - jak działa na organizm

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Naturalnie zawiera kofeinę, środek psychoaktywny, który jest łatwo przyswajalny, absorbowany i metabolizowany. Wokół kofeiny narosło jednak wiele mitów - poniżej zatem wyjaśniamy, jak działa ta substancja.
Kofeina występuje naturalnie w kawie, herbacie, ziarnach kakao. Jako substancja naturalna lub syntetyczna nierzadko jest dodawana do napojów energetyzujących i alkoholowych, batonów energetycznych oraz słodyczy.

Działanie kofeiny

Kofeina jest szybko i niemal całkowicie wchłaniana i metabolizowana przez wątrobę. Najwyższe stężenie we krwi osiąga po około 60 do 90 minut od jej spożycia. Siła reakcji organizmu na tę substancję zależy od poziomu tolerancji na nią i genetyki.

Umiarkowane ilości kofeiny, tj. mniej niż 400 mg / dzień w przypadku osób dorosłych, nie mają negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia. Skutki uboczne mogą być odnotowywane w sytuacji wyjątkowej wrażliwości na ten związek lub przy nadmiernych jego dawkach.

Substancja oddziałuje na centralny układ nerwowy zwiększając koncentrację i uwagę oraz poprawiając funkcje poznawcze. Poza tym wpływa na sprawność fizyczną intensyfikując wytrzymałość i czas reakcji.

Nadmiar kofeiny może wywoływać kołatanie serca, , lęk, niestrawność i bezsenność. W przypadku osób bardzo wrażliwych na ten zwiazek może dochodzić do: wymiotów, zaburzeń równowagi elektrolitowej, , drgawek i halucynacji. W przypadku wypracowania większej tolerancji na kofeinę (np. w wyniku jej codziennego dostarczania) odstawienie może skutkować takimi symptomami, jak: jak bóle głowy, zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji i nastroju, drażliwość.

Powszechne przekonania
  • Uważa się, że jest moczopędna. Niektórzy eksperci wskazują, że większe ilości kawy lub herbaty mogą prowadzić do odwodnienia ze względu na to, że skutkują nasilonym oddawaniem moczu. Inni zwracają jednak uwagę, że napoje te są przetwarzane przez organizm podobnie jak inne i nie mają szczególnie diuretycznego efektu.
  • Działanie kofeiny na mózg. Z badań wynika, że kofeina może być związane z mniejszym spadkiem u starszych ludzi.
  • Kobiety w ciąży a kawa. Z badań wynika, że istnieje możliwy związek między określoną dawką kofeiny i ryzykiem małej wagi urodzeniowej. Niemniej jednak, testy dowiodły, że niewielkie ilości tej substancji nie są szkodliwe.
  • Kawa wypłukuje z kości? Umiarkowane picie kawy nie wiąże się z żadnym niekorzystnym wpływem na kości i równowagę wapnia, o ile dostarcza się odpowiednią ilość tego pierwiastka ze zdrowej .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy