Strona głównaZdrowieKawa wspomaga nerki?

Kawa wspomaga nerki?

Kawa może wspomagać pracę nerek, mówią lekarze z North Lisbon Hospital.
Kawa wspomaga nerki? [Fot. Romolo Tavani - Fotolia.com]
Osoby z chorobami nerek mogą raczyć się kawą - powinno to wyjść im na dobre, uważają portugalscy medycy.

Uczeni przeanalizowali zbierane przez ponad dekadę dane niemal 5 tysięcy ludzi z przewlekłą . Ustalili, że codzienne dosatrczanie sobie kofeiny miało związek z niższym ryzykiem wcześniejszej śmierci pacjentów.

Okazało się, że w porównaniu do osób, które dostarczały sobie najniższych dawek , ci o diecie z najwyższą ilością tego związku, wykazywali o 25 proc. niższe ryzyko śmierci w ciągu kolejnych pięciu lat.

Taki efekt pozostawał w mocy także po uwzględnieniu innych czynników przedwczesnej śmierci, takich jak: wiek, płeć, rasa, palenie , obecność innych chorób. Wszystko to nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy piciem kawy i niższym ryzykiem śmierci, chociaż nie można tego wykluczyć.

W jaki sposób kawa może wpływać na nerki? Lekarze uważają, że może pomóc w lepszym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, ponieważ przeciwutleniacze zawarte w tym napoju uaktywniają tlenek azotu, a związek ten poszerza naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i zaopatrywanie narządów w odpowiednie substancje odżywcze.

Jak wynika ze statystyk, 10 proc. ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłą chorobę nerek, a miliony umierają każdego roku, ponieważ nie mają dostępu do odpowedniego leczenia. Dane wskazują też, że liczba pacjentów z chorobami nerek wzrasta, dolegliwości te plasują się coraz wyżej na liście głównych przyczyn śmierci w globalnym wymiarze.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Nephrology Dialysis Transplantation.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy