Strona głównaZdrowieKawa przedłuży ci życie

Kawa przedłuży ci życie

Kolejne testy dowodzą, że warto sięgać po ten popularny napój. Osoby pijące kawę cechują się o od kilku o kilkunastu proc. niższym ogólnym ryzykiem śmierci.
Kawa przedłuży ci życie [Fot. weyo - Fotolia.com]
Ludzie pijący kawę mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do tych, którzy rzadko raczą się wspomnianym napojem, wynika z badań UK Biobank.

Wiele dotychczasowych testów dowiodło, że częste picie kawy ma związek z niższym ryzykiem chorób serca i różnych form nowotworu. Nowe badania wskazują, że ten najczęściej serwowany na świecie napój ma wpływ na obniżenie ogólnego ryzyka przedwczesnej śmierci, w tym zgonu z powodu lub .

W badaniach wykorzystano dane ponad pół miliona osób. Przeanalizowano ich stan zdrowia oraz wzięto pod uwagę czynniki, które sprzyjają najpowszechniejszym chorobom, takie jak: poziom picia alkoholu, wykształcenie, palenie papierosów, aktywność fizyczna, wskaźnik masy ciała, etc. W specjalnie przygotowanych kwestionariuszach uczestnicy podawali także dokładne informacje na temat ilości wypijanej codziennie kawy. Co więcej, przeanalizowano też genotyp uczestników, aby określić obecność modyfikacji genetycznych, które mają wpływ na enzymy metabolizujące kofeinę.

W 10-letnim okresie badań ustalono, że osoby pijące kawę cechowały się o od kilku o kilkunastu proc. niższym ogólnym ryzykiem śmierci - poziom obniżenia tego prawdopodobieństwa zależał od ilości wypijanych kaw. Jedna filiżanka małej czarnej dziennie oznaczała o 8 proc. niższe ryzyko zgonu w monitorowanym czasie, a sześć aż o 16 proc. w porównaniu do ludzi nie pijających tego napoju.

Takie wyniki uzyskano bez względu na rodzaj wypijanej kawy, a więc także tej w wersji instant i bezkofeinowej. Co ciekawe, nie odnotowano wyższego ryzyka śmierci u ludzi, których organizmy były mniej zdolne do metabolizowania .

Autorzy zaznaczają, że uzyskane wyniki nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy kawą i ochroną przed . Nie można jednak takowego wykluczyć. Napój jest bogaty w , takie jak kwas kawowy i kwas cholorogeniczny, które mogą przydawać ważnych korzyści dla zdrowia.

Niedawne analizy wykazały też, że kawa może chronić nerki i wątrobę.

Wyniki badań przedstawiono w .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy