Strona głównaZdrowieKawa: pomaga czy szkodzi?

Kawa: pomaga czy szkodzi?

Kawa to napój znany i ceniony przez miliony ludzi na całym świecie. Głównym jej składnikiem, odpowiedzialnym za większość działań, jest kofeina. Kontrowersje dotyczące wpływu spożycia kawy na ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, astma oskrzelowa czy choroby sercowo - naczyniowe od dawna są w centrum zainteresowania badaczy.
Kawa: pomaga czy szkodzi? [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Zdaniem prof. dr hab. Jarosława Kasprzaka i dr Marcina Dominiaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, spożycie kawy nie zwiększa ryzyka zachorowania, a w przypadku niektórych chorób może również działać ochronnie. Z dostępnych badań wynika, że picie kawy może nas ochronić przed chorobą Alzheimera, astmą oskrzelową i cukrzycą. Inaczej wygląda kwestia wpływu picia kawy na wystąpienie chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca i nadciśnienie tętnicze.

Dane dotyczące związku spożycia kawy z rozwojem chorób układu sercowo - naczyniowego pochodzą z badań epidemiologicznych, w których oceniano wpływ wielu czynników ryzyka związanych ze stylem życia na rozwój chorób serca. Dane dotyczące tego zagadnienia są jednak niejednorodne. W badaniu włoskim wykazano, po uwzględnieniu wpływu innych czynników ryzyka, że spożycie kawy wiąże się ze wzrostem ryzyka zawału serca. W badaniach amerykańskich nie udało się potwierdzić związku spożywania kawy, w tym również bezkofeinowej z ryzykiem wystąpienia zawału serca. Jedno z badań szwedzkich pokazało, że spożycie kawy parzonej (ale nie filtrowanej) związane było ze wzrostem ryzyka pierwszego zawału serca nie zakończonego zgonem.

Ciekawych danych dostarczają wyniki jednego z badań obejmującego ponad 10 tysięcy pacjentów. Wykazano w nim, że osoby nie pijące kawy miały zwiększone ryzyko choroby wieńcowej w porównaniu do osób spożywających różne ilości kawy. W badaniu norweskim obejmującym 38500 osób w 12 letnim okresie obserwacji spożycie kawy związane było z wzrostem ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej, ale tylko u osób, które wypijały ponad 9 filiżanek mocnej kawy.

Są również prace, w których nie udało się wykazać żadnego związku spożycia kawy z chorobami układu sercowo - naczyniowego. W badaniu Nurses Health Study obejmującym prawie 86 tysięcy kobiet w dziesięcioletnim okresie obserwacji nie znaleziono żadnego związku pomiędzy piciem kawy, przyjmowaniem kofeiny a ryzykiem nowych przypadków choroby wieńcowej. Również w trakcie trwającego 21 lat okresu obserwacji grupy prawie 5800 mężczyzn, nie potwierdzono związku pomiędzy spożyciem kawy a śmiertelnością z powodu choroby wieńcowej.

Badania dotyczące związku spożycia kawy z wzrostem ciśnienia tętniczego dostarczają optymistycznych danych. Wykazano, że suplementy diety zawierające kofeinę powodują tylko mały wzrost ciśnienia tętniczego, które jednak powraca do wartości prawidłowych w ciągu 3 dni. Podobne zależności zaobserwowano również u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Spożycie kofeiny powodowało wzrost ciśnienia tętniczego ale efekt ten nie był obserwowany po 24 godzinach. Nie było również związku pomiędzy spożyciem kofeiny przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym a wartością ciśnienia tętniczego, jak i zwiększoną częstością zgonów z przyczyn sercowo - naczyniowych.

Znane są też badania wskazujące na ujemny wpływ spożywania kawy na wartości ciśnienia tętniczego. U pacjentów z granicznym nadciśnieniem tętniczym spożywanie kofeiny może wiązać się z wzrostem ciśnienia tętniczego. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wartości rozkurczowego ciśnienia tętniczego po spożyciu kofeiny spadają wolniej w porównaniu do osób zdrowych.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:05:31, 21-08-2009 gerd

    Dobrze że chociaż wiesz, że istnieje też "kawa normalna", bo przecież tego "eliksiru" trudno nazwać - Kawą.
    Pozdrawiam i życzę smacznego.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy