Strona głównaZdrowieKawa pomaga chorym na nadciśnienie

Kawa pomaga chorym na nadciśnienie

Starsze osoby z nadciśnieniem, które wypijają jedną lub dwie filiżanki kawy dziennie, mają bardziej elastyczne naczynia krwionośne, niż ludzie, którzy nie raczą się tym trunkiem w ogóle lub pijają go w większych ilościach, wynika z greckich badań.
Z wiekiem nasze naczynia krwionośne stają się sztywniejsze, a to zwiększa ryzyko nadciśnienia. Nowe testy wskazują, że umiarkowane picie kawy może przeciwdziałać opisywanemu procesowi
Badaniem objęto 485 mężczyzn i kobiet w wieku od 65 do 100 lat, mieszkańców małej wyspy o nazwie Ikaria na Morzu Egejskim, gdzie ponad jedna trzecia mieszkańców dożywa swych dziewięćdziesiątych urodzin.

- Naszym celem było zbadanie sekretu długowieczności na Ikarii - powiedziała Christina Chrysohoou z Uniwersytetu w Atenach. Zaprezentowała wyniki na kongresie European Society of Cardiology.

Kawa poprawia elastyczność naczyń krwionośnych


U uczestników, z których każdy miał wysokie ciśnienie krwi, wykonano skany do pomiaru sztywności naczyń krwionośnych.

33% uczestników nie piło kawy w ogóle lub mniej niż jedną filiżankę dziennie, 56% piło jedną do dwóch filiżanek, a 11% raczyło się codziennie trzema lub więcej filiżankami małej czarnej.

Osoby, które wypijały jedną do dwóch filiżanek kawy dziennie, miały o 25% większą elastyczność głównych naczyń krwionośnych, niż ludzie pijący tego napoju mniej lub wcale.

Co więcej, elastyczność ich naczyń krwionośnych była około pięć razy większa niż ludzi, którzy pijali trzy lub więcej filiżanek kawy.

W analizie wzięto pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć wpływ na starzenie się naczyń krwionośnych - wiek, płeć, palenie, edukację, aktywność fizyczną, wagę ciała, ciśnienie krwi, nawyki żywieniowe i cukrzycę.

Badanie wykazało także, że osoby konsumujące umiarkowaną ilość kawy dziennie (tj. właśnie jedna lub dwie filiżanki), rzadziej chorują na cukrzycę, choroby układu krążenia, rzadziej też mają problemy z poziomem cholesterolu i nadwagą.

Co czyni kawę „medykamentem"?

Większość kobiet i mężczyzn w Grecji pije kawę podawaną w małych filiżankach, takich, w których serwuje się espresso. Jednak grecka kawa uważana jest za silniejszą i zawierającą więcej kofeiny niż espresso.

Christina Chrysohoou uważa, że składniki tej kawy - flawonoidy, magnez, potas, niacyna i witamina E - powstrzymują starzenie się naczyń krwionośnych poprzez blokowanie szkodliwych procesów utleniania i redukcji stanów zapalnych.

Tradycyjna grecka kawa zawiera więcej wspomnianych substancji niż wiele innych rodzajów kawy, ponieważ jest niefiltrowana i gotowana, wskazuje Chrysohoou.

- Zalecamy pacjentów z nadciśnieniem tętniczym picie umiarkowanej ilości kawy, jedną do dwóch filiżanek dziennie, bowiem może to hamować proces starzenia się naczyń krwionośnych - radzi Chrysohoou.

Pewnym ograniczeniem w tym badaniu jest - jak wskazują jego autorzy - fakt, że uczestnicy zwykle pijali kawę w kawiarniach, w towarzystwie przyjaciół i znajomych, ogólnie rzecz biorąc - w atmosferze pełnej relaksu i serdeczności. Psychologiczne korzyści socjalizacji natomiast mają odzwierciedlenie w zdrowiu serca.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X